24. 10. 2011
Vytisknout Poslat na e-mail

Dobrý den, paní Šťastná. Nemůžu jinak a musím hned na úvod říct, že jsem čekal mnohem starší ženu, než jste vy. Vím, že to není slušné, ale kolik je vám let?

Dobry den. Slušné to možná není, ale nemám se za co stydět. Je mi 32 let.

Jaké zdravotní problémy vás přivedly za panem doktorem Uhrem?

Byl to problém s kolenem. Nemohla jsem provozovat sportovní aktivity tak, jak jsem byla zvyklá a po nějaké době mi bolesti kolena začaly vadit i v běžném životě.

To muselo být velmi nepříjemné. Jak dlouho jste těmito problémy trpěla?

Problémy mi začaly asi před 2,5 lety po úrazu na lyžích a bohužel po špatné diagnóze nejmenovaného pana doktora jsem celou tu dobu spíše přežívala, než abych žila život, jaký jsem si ve svých letech představovala.

Postupně se můj stav zhoršoval, a tak jsem si řekla dost, musíš s tím něco dělat. Rozhodla jsem se navštívit pana doktora Uhra a nesmířit se s ortelem „Zvykněte si.“

A diagnóza zněla?

Přetržený křížový vaz a prasklý meniskus. Takže mě čekala plastika křížového vazu a oprava menisku.

V čem vás tento zdravotní problém limitoval? Bolelo vás „jen“ koleno, nebo jste měla i jiné obtíže?

Byla jsem limitována především ve sportu. Musela jsem přestat hrát squash a ostatní sportovní aktivity dělat jen omezeně. Dávala jsem si na všechno mnohem větší pozor, více jsem se o sebe bála a musela jsem začít nosit ortézu.

Odkud jste se dozvěděla o artroskopické metodě?

Je to metoda, kterou jsem znala od přátel, kteří ji už podstoupili. Samozřejmě nejvíce informací jsem následně získala od pana doktora Uhra.

Byla jste hned po první návštěvě u pana doktora rozhodnuta, že operaci podstoupíte, nebo jste si vzala čas na rozmýšlenou?

Byla jsem rozhodnutá okamžitě (smích…). Představa, že už si nikdy nebudu moci kleknout, dřepnout a neustále budu muset myslet na to, že se o to koleno nemůžu více „opřít“, byla pro mě naprosto nepřijatelná.

Můžete nám z pohledu pacientky prozradit, jak operace probíhala a kolik hodin jste strávila na sále?

Vím pouze z informací od pana doktora, že jsem byla na sále cca dvě hodiny. Jediné, co si pamatuji, je asi 20 min před samotnou operací, a to příjemný a vtipný kolektiv.

Zákrok jste podstoupila v celkové narkóze?

Ano, nechtěla jsem nic vědět, slyšet ani cítit, takže nabízená možnost lokální narkózy pro mě nepřipadala v úvahu.

Bylo to bolestivé?

Musím říct, že jsem se bála, co bude poté, ale byla jsem mile překvapena, že jsem cítila jen drobnou bolest. Výrazně bolestivější byl samozřejmě jakýkoliv pohyb nohou, nebo obyčejné stání, ale nebylo to nic strašného. Ještě odpoledne po operaci jsem mohla na malou chodbovou procházku. Bylo to opravdu nečekané a měla jsem z toho velikou radost.

Jak dlouho trvala následná rekonvalescence?

Celková rekonvalescence trvala čtyři měsíce. Šest týdnů jsem měla 24 hodin denně ortézu a nesměla jsem na operovanou nohu stoupat. Jediné, co jsem musela, bylo domácí cvičení. Asi po třech týdnech jsem začala chodit na rehabilitace, kde mi koleno postupně rozhýbávali, a cvičila jsem ochablé svalstvo. Po šesti týdnech od operace jsem sundala ortézu a začala chodit bez ní. A po osmi měsících od operace jsem už zase stála na lyžích.

A měla jste nějaké pooperační komplikace?

Neměla jsem vůbec žádné potíže.

To zní skoro až neuvěřitelně. Jak je to dlouho, co jste operaci podstoupila a byla operace z vašeho pohledu úspěšná?

Je to rok a čtvrt. Vzhledem k tomu, že od té doby nemám žádné potíže a už zase můžu dělat cokoliv, byla z mého pohledu operace úspěšná.

Musíte se řídit nějakými trvalými omezeními?

Možná ano, ale nepociťuji žádná omezení. Žiju si svůj aktivní sportovní život a nemám žádné zdravotní problémy. Jsem opravdu moc ráda, že jsem zákrok podstoupila.

Co byste doporučila lidem, kteří mají podobné zdravotní obtíže jako vy, ale mají strach na zákrok jít?

Rozhodně se nebát a jít k odborníkovi co nejdřív to jde. Čím dříve, tím je operace jednodušší a rekonvalescence snazší a rychlejší.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek