1. 2. 2012
Vytisknout Poslat na e-mail

Peritoneální dialýza (břišní neboli pobřišnicová dialýza)

Při této metodě se krev čistí přechodem zplodin látkové přeměny do roztoku v pobřišnicové dutině. Roztok je do břicha napouštěn tenkou hadičkou natrvalo zavedenou do břišní stěny. Peritoneální dialýzu lze provádět i v pohodlí domova, a to buď několikrát denně v kratších cyklech (CAPD - kontinuální peritoneální dialýza) anebo formou dlouhého cyklu, který lze používat v noci během spánku (APD - automatická peritoneální dialýza). Proto se peritoneální dialýza někdy nazývá jako domácí dialýza.
Více informací o peritoneální dialýze.

Hemodialýza (krevní dialýza)

Krev je očišťována ve speciálním přístroji – v tzv. umělé ledvině. Znečistěná krev se hadičkou průběžně přivádí do přístroje a jinou hadičkou se očištěná krev vrací nemocnému. Tento typ dialýzy probíhá v dialyzačních střediscích dvakrát anebo třikrát týdně a trvá asi 5 hodin.

 

Více informací o hemodialýze.
Další odkazy:

Nejčastější dotazy dialyzovaných pacientů

Co se stane, když vynechám celou jednu dialýzu?

Dialýza by se vynechat neměla. Nezapomínejte, že těch pár hodin týdně, během kterých je vám pročištěna krev, dokáže nahradit nepřetržitou práci zdravých ledvin pouze do určité míry. V případě, že se na dialýzu nedostavíte, hrozí riziko potenciálně životu nebezpečných oběhových problémů, poruch srdečního rytmu nebo plicního edému. Pokud je pro vás obtížné se na dialýzu dostavit, co nejdříve se spojte se svou nefrologickou ambulancí a okamžitě si domluvte náhradní termín. Dialýza by se měla vždy dodržovat dle harmonogramu, a to i tehdy, máte-li chřipku či jiné zdravotní obtíže vyžadující upoutání na lůžko. Váš lékař vás může v případě nutnosti poslat na dialýzu do nemocnice. A pokud jste se již začali cítit špatně po vynechané dialýze, ihned volejte sanitku!  

Jak moc je pravděpodobné, že moje děti budou též potřebovat dialýzu?

Zde hodně záleží na tom, jaká nemoc tento stav způsobí. Jestliže trpíte dědičným onemocněním ledvin, je riziko, že by jej vaše děti mohly mít také. To se týká například polycystické choroby ledvin. Další příčiny, jako třeba vysoký krevní tlak nebo diabetes, jsou rovněž částečně dědičné, ale v medicíně se postupně objevují stále lepší a lepší způsoby, jak je stabilizovat, a často tím umožní pacientům vyhnout se nutnosti dialýzy.  

Proč mě během dialýzy svědí kůže, zatímco pacient vedle mě žádné svědění nepociťuje? 

Svědění se objevuje příležitostně, ale ne často. Může mít celou škálu příčin, jako je například lokální podráždění kůže nebo špatná dialýza. Dělo by se tak v případě, kdy nejsou náležitě odváděny toxiny. Promluvte si o tom se svým nefrologem. Ten zkontroluje, zda není problém s funkčností vašeho cévního přístupu nebo v nedostatečné dávce dialýzy.  

Proč nemohu během dialýzy vstát?

Tělo se dokáže nejlépe vypořádat s výzvou, jakou dialýza představuje, vleže nebo vsedě. Koneckonců, určité množství vaší krve je během celé procedury mimo vaše tělo a nepodílí se tak na okysličování vašich tkání. Z toho důvodu musí vaše srdce v průběhu dialýzy mnohem více pumpovat, což zatěžuje váš oběhový systém. Chcete-li se hýbat, můžete během hemodialýzy vyzkoušet pár lehkých tělesných cviků.  

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Světový den ledvin
Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Ledvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek
Pacient na domácí hemodialýze
Roste počet domácích hemodialýz. V Česku si ji provádí už 80 pacientů

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Zatímco jich před pěti lety...

Celý článek