3. 4. 2017
Vytisknout Poslat na e-mail

Zdraví není jen protikladem nemoci, jde o celkovou rovnováhu psychické a fyzické kondice zasazenou do určité sociální harmonie, která blahodárně působí na celkovou kvalitu života. Proto pohyb patří k důležitým faktorům, které mají pozitivní vliv na návrat pacienta do aktivního života. Dnes je téměř samozřejmé indikovat již během léčby přiměřenou pohybovou aktivitu u postižení pohybového aparátu nebo mentálních onemocněni a různých pohybových aktivit se využívá také k rozvoji jednotlivých smyslů při konkrétním smyslovém poškození. Podobně je i u vnitřně nemocných důležité jasně vysvětlit, že pohybovou aktivitu rozhodně nemají zakázanou.

Léčba jako taková totiž zajišťuje udržení životních funkcí, ale kvalita života závisí především na samotném pacientovi. Pravidelný pohyb zlepšuje stav těla i mysli, a proto se fyzická aktivita doporučuje už v průběhu rekonvalescence. Mimo jiné napomáhá snížení krevního tlaku, stabilizaci a tvorbě svalové hmoty, působí jako prevence úbytku kostní hmoty a zlepšuje držení těla. Dál má pozitivní vliv na stav kardiovaskulárního systému, zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekcím a počet červených krvinek.  V neposlední řadě zlepšuje koordinaci, motoriku a rovnováhu, což zvlášť ve vyšším věku funguje jako prevence pádů, které mohou mít až fatální následky.

Pravidelná pohybová aktivita s sebou přináší i zlepšení nálady, psychické odolnosti, výkonnosti, sebedůvěry a v neposlední řadě určitou formu sebepoznání. O vhodném typu a úrovni zátěže by se však pacient měl poradit s ošetřujícím lékařem, který zná jeho zdravotní stav. Nicméně ani lékař nedokáže vnímat signály těla tak dobře jako samotný pacient – právě ten musí dbát na to, aby nepřeceňoval, ale ani zbytečně nepodceňoval své síly.

I mezi dialyzovanými a transplantovanými pacienty stále přibývá těch, kteří se pravidelně věnují nějaké pohybové aktivitě. Příkladem za všechny může být Sportovní klub dialyzovaných a transplantovaných, jehož členové se pravidelně zúčastňují i celoevropských a mezinárodních sportovních her, kde byly jejich výkony v minulých letech odměněny řadou medailí. Dalším aktivním sportovcem s vnitřním onemocněním je také ing. Tomáš Dřevíkovský, který je i přes pětinásobnou transplantaci stále vynikajícím aktivním plavcem a působí také jako pacientský poradce na stránkách www.ledviny.cz.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Světový den ledvin
Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Ledvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek
Pacient na domácí hemodialýze
Roste počet domácích hemodialýz. V Česku si ji provádí už 80 pacientů

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Zatímco jich před pěti lety...

Celý článek