10. 10. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Intermitentní katetrizace močového měchýře je v současné době metodou léčby chronické močové retence. Jedná se o pravidelné jednorázové vyprazdňování močového měchýře močovou cévkou. Tento způsob se nejvíce přibližuje fyziologickému stavu vylučování moči z organismu.

Intermitentní katetrizace je prováděna pomocí několika druhů katetrů

  • Suché sterilní močové cévky, které vyžadují aplikaci sterilního lubrikačního gelu.
  • Suché, potažené sterilní močové cévky, které je nutno aktivovat (zvlhčit) zpravidla vodou. V tomto případě pak není zachována sterilita.
  • Lubrikované, tzv. hydrofilní sterilní močové cévky, které jsou uchovávány ve vlhkém prostředí a před použitím nepotřebují již další aktivaci či přídavnou manipulaci.

Katetrizace u pacientů ohrožených infekcí

Zavádění cévky u pacientů zvlášť ohrožených infekcí (se sníženou imunitou) se provádí v nemocničním prostředí. Ve většině případů však není sterilní prostředí nutné.

Intermitentní močovou katetrizaci zvládne po zacvičení sám pacient v domácím prostředí. Tam, kde to není z různých důvodů možné, může výkon provádět zdravotnický personál nebo i rodinný příslušník. Katetry pro intermitentní katetrizaci jsou k dispozici jak pro muže, tak pro ženy.

Bezdotykový systém

K moderním zdravotnickým pomůckám, které umožňují provádět jednorázovou močovou katetrizaci jednoduše, rychle a bezpečně, se snížením rizika nežádoucích komplikací, patří cévky s tzv. bezdotykovým systémem. Jsou uloženy v ochranném obalu ve sterilním prostředí a do močové trubice se zavádějí postupným vysouváním z tohoto obalu. Tím je po dobu manipulace zachována sterilita cévky.

Katetry pro aktivní uživatele

Pro aktivní uživatele, kteří chodí do školy, práce, za kulturou či sportují, ale i pro pacienty upoutané na lůžko je výhodné používat katetry pevně napojené na sběrný sáček. V místě napojení je antirefluxní chlopeň, která zabraňuje zpětnému toku moči. Cévkování je tak snadnější v nejrůznějších situacích, kdy není nutné používat další sběrné nádoby na moč anebo být v přímém kontaktu s toaletou.

Moč je sterilně uchována ve sběrném sáčku, což je výhodné také z pohledu laboratorního vyšetření. Sáček lze jednoduše otevřít a moč vypustit. Zvlhčovací látka neovlivňuje kvalitu moči a také nemá žádný negativní vliv na pohyblivost spermií.

Chcete-li se seznámit s moderními pomůckami pro intermitentní močovou katetrizaci, navštivte stránky www.actreen.cz.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek