Stomie a životospráva
Témata: 

Stomie a životospráva

Mrkvová krémová polévka - vaření s klinickou výživou

Stomie klade zvýšené nároky nejen na ošetřování vývodu a manipulaci se stomickými pomůckami, ale i na životní styl pacienta, který je třeba dodržovat.

Tisk
E-mail
Sdílejte
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Strava

Strava by měla odpovídat zásadám správné výživy, ovšem s některými omezeními. Měla by být pestrá, netučná, ne příliš sladká, s dostatečným zastoupením netučných mléčných výrobků a vhodného ovoce a zeleniny. Pro stomiky není vhodné celozrnné a tmavé pečivo ani potraviny, které nadýmají.

  • Vhodné je jíst často a malé porce, nejlépe ve dvou až tříhodinových intervalech.
  • Snídaně a oběd by měly být vydatnější, večeře lehká a podávaná delší dobu před spaním.
  • Jídlo je nutné vždy velmi dobře rozkousat, případně nakrájet na malé kousky či nastrouhat, případně rozmixovat.
  • Je třeba brát v úvahu individuální snášenlivost jednotlivých potravin. Pokud některá potravina vyvolává potíže, je třeba ji vyřadit z jídelníčku.

Onemocnění střev bývá doprovázeno nedostatkem vitaminů a minerálních látek, které je vhodné doplňovat doporučenými multivitaminovými přípravky.

Více informací na http://www.stomici.cz/strava-a-dieta

 

Pitný režim

Doporučený je dostatek tekutin (alespoň 2–2,5 l za den). Pití a konzumaci tuhé stravy je lepší oddělit. Vhodnými nápoji jsou čaje, minerálky bez bublinek, slabé ovocné šťávy ředěné vodou či mrkvová šťáva. Nedostatek tekutin může přivodit zácpu či ucpání stomie.

Více informací na http://www.stomici.cz/clanky/kolik-vypit-se-stomii

 

Hygiena

Během péče o stomii (http://www.stomici.cz/hygiena) a výměny pomůcek je nezbytné mít čisté ruce. V rámci každodenní hygieny se doporučuje sprchování. Pokud pacient upřednostňuje koupel ve vaně, je vhodné ponechat aplikovaný celý stomický systém a samolepkou přelepit filtr na sáčku.

 

Fyzická aktivita

Pravidelné sportování umožňuje překonávat každodenní stres, odbourává napětí a dodává tělu dostatek energie. Je tedy důležité si na sport udělat čas. Při konzultaci s ošetřujícím lékařem si pacient vyjasní meze, jež by neměl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu překročit. Nedoporučují se vysloveně silové sporty a cviky, jinak si pacient volí pohybové aktivity vždy individuálně vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, věku a zdatnosti. Pokud pacient do této doby nesportoval, není nikdy pozdě se cvičením začít.

Více informací na http://www.stomici.cz/fyzicka-aktivita

 

Týká se stomie vás či vašich blízkých? Rady a tipy pro život se stomií najdete na stránkách www.stomici.cz.

 

Přihlašte se k odběru newsletteru: