Úvodní lekce anatomie - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Úvodní lekce anatomie

Trávicí trubice se dělí na několik částí. Nás bude zajímat konečník (rektum), poslední úsek tlustého střeva, ústící v anální krajině řitním…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Trávicí trubice se dělí na několik částí. Nás bude zajímat konečník (rektum), poslední úsek tlustého střeva, ústící v anální krajině řitním otvorem. Délka konečníku se pohybuje mezi deseti až patnácti centimetry. Je rozdělen do dvou částí. Delší se nazývá ampula, kratší, přibližně dvou- až třícentimetrový úsek, anální kanál. Konečník má velmi důležitou funkci a tou je kontrola vyprazdňování stolice. Podílejí se na ní dva svěrače. Sliznice pokrývající ampulu je podobná sliznici tlustého střeva. Postupně se ale mění v krycí tkáň (kožní epitel) připomínající kůži kryjící anální kanál. Pro popis a rozdělení hemoroidů je důležitá zubatá linie (linea dentata), tvořící přechod mezí sliznicí a epitelem. Sliznice konečníku umožňuje vstřebávání některých léků aplikovaných formou čípků, klyzmat nebo mastí.

 

Cévní zásobení konečníku

Hemoroidy úzce souvisejí s cévním zásobením konečníku. Krev je v oblasti rekta rozváděna sítí drobných tepen a odváděna pletení drobných žilek uspořádaných do sítě. Mezi nimi se nacházejí spojky se zvláštní stavbou cévní stěny, které nejsou ani tepnami, ani žilami, protože jim v cévní stěně chybí svalová vlákna. Tyto cévy se označují jako hemoroidální pleteň (hemoroidální plexus). Síť cévek vytváří u každého člověka polštářky hemoroidů, které jsou rozmístěny na typických místech. Zvětšováním své velikosti se podílejí na udržení (kontinenci) stolice v konečníku. Fyziologicky přítomné hemoroidy nezpůsobují žádné potíže.