Dezinfekce operačního pole | Prevence infekce v operační ráně
Témata: 

Před zákrokem je nutné zbavit pokožku bakterií. Jak probíhá dezinfekce operačního pole?

Operace

Před operací je nutné, aby správnou dezinfekci operačního pole provedl lékař prostřednictvím k tomu určených dezinfekčních roztoků. Jak se tedy připravuje pokožka před samotným operačním výkonem?

Tisk
E-mail
Sdílejte

Před každým operačním zákrokem je nutné minimalizovat osídlení kůže bakteriemi. Zapojit se může i sám pacient tím, že před plánovanou operací použije speciální přípravky.

 

Jód v dezinfekci

K dezinfekci operačního pole se používají roztoky s jódem, protože jsou účinné proti bakteriím a ostatním mikroorganismům včetně virů. Mezi klasické dezinfekční prostředky patří jódová tinktura, což je lihový roztok jódu a jodidu draselného, který se využívá na dezinfekci drobných poranění. Jeho nevýhodou je, že barví kůži, poškozuje okolní tkáň a může vyvolat alergickou reakci, zejména při dezinfekci rozsáhlejších ploch. Proto se dnes používají přípravky s vázaným jódem, tzv. jodofory neboli PVP jódy. Nepříznivým účinkům na kůži, kterými se vyznačuje volný jód, dokáže zabránit přítomnost nosiče.

 

PVP jódy

PVP je zkratka pro jodovaný povidon, dezinfekční prostředek s vázaným jódem. Zachovává si širokou mikrobiální účinnost jódu, ale nedráždí kůži a nealergizuje. Jeho další výhodou je, že na něj nevzniká rezistence. Lékaři mají k dispozici několik přípravků, které se od sebe liší především koncentrací. Přitom ale neplatí, že čím je vodný roztok PVP jódu koncentrovanější, tím je účinnější. Z tohoto pohledu 7,5% PVP jód pod značkou Braunol uvolňuje více volného jódu než 10% roztok. Uvolňování jódu také příznivě ovlivňují přídavné látky, které jsou součástí receptury Braunolu. Braunol je stabilní, což umožňuje jeho použití v očním lékařství, je mísitelný s vodou, takže ho lze zředit na nižší koncentraci a použít k výpachům například po extrakci zubu. Nelze ho však používat u pacientů s již vyvinutou přecitlivělostí na jód, s onemocněním štítné žlázy, se syndromem herpetiformní dermatitidy a také před jodidovou radioterapií a po ní.

Braunol se používá v mnoha specializacích medicíny k dezinfekci kůže před operací, po ní i během operace, k čištění ran, oplachům, koupelím, výplachům a dezinfekci rukou. Stal se základní součástí všeobecných hygienických opatření a dezinfekce například v chirurgii, ortopedii, gynekologii, urologii, stomatologii, očním lékařství a dalších oborech.