Pozor na úkryty bakterií - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Pozor na úkryty bakterií

Prstýnek, ruka

Na našich rukou se nachází velké množství bakterií a dalších mikroorganismů. Mohou jich být až tisíce (spíše miliony) na každém…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Na našich rukou se nachází velké množství bakterií a dalších mikroorganismů. Mohou jich být až tisíce (spíše miliony) na každém prstu. Jejich množství výrazně snížíme pouze umytím rukou vodou a mýdlem a utřením rukou dosucha papírovým nebo suchým látkovým ručníkem. Existují ale místa, kam se bakterie dokážou před mýdlem ukrýt.

Prstýnek je třeba sejmout každý den

První skrýší pro mikroorganismy jsou prstýnky. Na veřejnosti je běžně z prstu nesundáváme, ale měli bychom to dělat alespoň doma. Pod šperky, ve vlhkém a teplém prostředí, se mohou bakterie pomnožit. Součástí správného postupu mytí rukou je tedy odložení všech prstenů. Zdravotnický personál by neměl v práci nosit prstýnky vůbec.

Hodiny a náramky brání mytí předloktí

Pokud si myjeme ruce, měli bychom si umýt i obě předloktí, a to do poloviny. A právě tady nacházejí bakterie úkryt pod hodinkami či náramky. Platí tedy stejné doporučení jako v případě prstýnků – před mytím je odložit.

Na umělých nehtech je více bakterií než na přírodních

Třetí možností zvyšující výskyt bakterií na rukou jsou umělé gelové nehty. Bylo zjištěno, že se na nich nachází více bakterií než na nehtech přírodních, a to i po umytí rukou vodou a mýdlem i po dezinfekci. Díky jejich délce, která je větší než u přírodních nehtů, je pod nimi i více místa pro bakterie, a hlavně se s nimi hůře provádí hygiena rukou. Zdravotnickému personálu vyhláška přímo doporučuje, že nehty musí být krátké a přírodní.

bakterie hygiena mytí rukou