Správné použití mýdla v běžné hygieně rukou - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Správné použití mýdla v běžné hygieně rukou

Použití mýdla

Máme několik možností, jaké pomocníky k mytí rukou použijeme. Pevná mýdla se pomalu stěhují do prádelníků a v koupelnách začínají…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Máme několik možností, jaké pomocníky k mytí rukou použijeme. Pevná mýdla se pomalu stěhují do prádelníků a v koupelnách začínají vítězit mýdla tekutá. Papírové ručníky ve veřejných prostorách zase vytlačují výkonné vysoušeče, které ruce osuší do deseti sekund. Jaké použití mýdla je tedy správné?

Tekuté, nebo pevné mýdlo?

Máme-li na výběr mezi mýdlem tekutým v dávkovači a mýdlem pevným, dáváme přednost mýdlu tekutému. Pevné mýdlo totiž často leží na umyvadle dlouhou dobu a na jeho povrchu mohou přežívat bakterie. Mnoho lidí si myslí, že mýdlo má schopnost bakterie zabíjet. To ale není pravda. Mýdlo je povrchově aktivní látka způsobující, že se bakterie snadněji uvolní z povrchu kůže a pak se spláchnou vodou stejně tak jako špína. Pokud potřebujeme, aby ruce byly naprosto čisté, musíme po umytí mýdlem a osušení rukou použít ještě dezinfekční prostředek. Tím lze také mytí rukou úplně nahradit.

Ručník, nebo vysoušeč rukou?

Bakteriím se daří v teplém a vlhkém prostředí, proto by po umytí rukou mělo vždy následovat osušení. Je doporučeno používat buď jednorázový papírový ručník, nebo moderní bezdotykový vysoušeč rukou, který ruce osuší extra silným proudem vzduchu již za deset sekund. U vysoučečů výrobci garantují, že jsou antibakteriální. Ve starých a „pomalých“ vysoušečích se mohou choroboplodné zárodky hromadit a jejich spuštěním šířit do okolí.

Pokud není papírový ručník ani moderní vysoušeč k dispozici, použijte papírový kapesník. V domácím prostředí platí, že každý člen domácnosti by měl mít svůj ručník a ten by se měl často měnit.

Tip na cesty

Jak řešit mytí rukou na cestách, když voda a mýdlo nejsou k dispozici? Pomohou navlhčené ubrousky a papírové kapesníčky na utření nebo dezinfekční přípravek, který zvládne ruce očistit i dezinfikovat.

Tip pro zdravou pokožku

Pokud si ruce myjeme častěji, měli bychom používat šetrné mycí prostředky a po osušení rukou nanést na pokožku hydratační krém na ruce. Každé mytí pokožku odmastí, protože mýdlo odstraní přirozený ochranný film, který kůži chrání. Pokožka se pak snadněji vysuší, je citlivá, suchá a může i popraskat. Krém na ruce přirozený kožní film nahradí a pokožku ochrání před vysušením.


Doporučené přípravky
Lifosan® – jemná mycí emulze
Trixo®, Trixo lind® – ochranná emulze na ruce
bakterie mýdlo mytí rukou pokožka