Jak funguje nagigace u operace kloubu?
Témata: 

Navigační systém OrthoPilot® v ortopedii

Navigace OrthoPilot u operací kloubní endoprotézy

Degenerativním onemocněním kloubů – artrózou, trpí 90% populace ve věku 70 let. Jedinou možností léčby mnohdy bývá výměna kloubu za kloub umělý, totální endoprotézu.
Pro kvalitu života pacienta a životnost umělého kloubu je klíčová přesnost operace.

Tisk
E-mail
Sdílejte

V současné době na českém trhu existují dvě technologie umožňující zpřesnit umístění totální náhrady. Navigační systémy a individuálně vyráběné resekční šablony.

Od roku 1997 je na trhu počítačový navigační systém OrthoPilot®, který je celosvětově nejrozšířenějším zařízením pro přesnou implantaci umělých kloubů (především kolene). Na rozdíl od dnes „módních“ resekčních šablon. U nich je nutné předoperační vyšetření magnetickou rezonancí a výroba individuální resekční – ořezové šablony kosti v ceně několika desítek tisíc korun, která není hrazena pojišťovnou. OrthoPilot® nevyžaduje oproti klasickým operacím žádnou speciální přípravu ani nezvyšuje náklady na operaci. Navíc bere v úvahu i složku podílu tzv. vyvážení měkkých tkání kloubního pouzdra, důležitého atributu pro budoucí správnou funkci kloubu.

Kam na operaci kolene?

Seznam zdravotnických pracovišť v České republice a na Slovensku, kde se využívá navigace v ortopedii OrthoPilot®:


View Navigace v ortopedii v České republice in a larger map

 

Kde si nechat operovat koleno?

Od roku 2000 se dnes na více než 30 pracovištích v ČR rutinně operují totální náhrady kolenního kloubu metodou OrthoPilot®, kdy řada z nich má již desetileté zkušenosti a více než 1000 navigovaných implantací. Velkou výhodou této metody je, že data o biometrii pacienta se sbírají až během operace. Ta jsou bezprostředně vyhodnocena počítačem a umožňují operatérovi nastavit ideální roviny kostních řezů podle dispozic pacienta. OrthoPilot® vede chirurga podobně jako autopilot v letadle, i on však může kdykoli během výkonu zasáhnout a nasimulovat/namodelovat si odchylky v usazení kloubu. Výsledná pozice endoprotézy se tak maximálně přibližuje ideálnímu anatomickému a funkčnímu postavení. Celý výkon přitom časově trvá stejně dlouho, jako tradiční operační postup. Celosvětově bylo od spuštění systému OrthoPilot® takto odoperováno více jak 200.000 kolenních náhrad.

OrthoPilot® se také používá pro navigace výměny kyčelního kloubu a plastiky předního zkříženého vazu.

Jak funguje OrthoPilot®?

 

Aplikace pro iPad / iPhone