Nechtěl jsem se vzdát sportu, proto jsem volil operaci - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Nechtěl jsem se vzdát sportu, proto jsem volil operaci

Artroskopická operace mi umožnila vrátil se zpět do aktivního života. Přitom trvá pouhou hodinu!

Tisk
E-mail
Sdílejte

Myslím si, že je hned na začátku důležité zmínit, že jste zaměstnancem jedné nejmenované firmy, která shodou okolností vyrábí i artroskopické nástroje. Nabízí se tak logicky otázka, jestli jste se nechal operovat „vašimi“ nástroji, nebo konkurenčními?

Dobrý den, byl jsem operován na Ortopedické klinice ve FN Olomouc, kde mají pracoviště vybaveno artroskopickou věží od naší společnosti.

Sehrálo nějakou roli při výběru operačního pracoviště právě to, jaké nástroje v nemocnici používají?

Výběr pracoviště byl zrovna u mé osoby specifický tím, že můj bratr MUDr. Radim Kalina, Ph.D., je ortoped, který se specializuje právě na artroskopické operace. I když se léčit v rodině nedoporučuje, já bratra považuji za zkušeného a vyoperovaného odborníka a Ortopedická klinika ve FN Olomouci patří mezi nejzkušenější artroskopická pracoviště u nás.

Troufám si říct, že je v dnešní době většina našich nemocnic již moderně a kvalitně vybavená. Jak ale víme, nástroje stejně nakonec vedou samotní lékaři. Na kolik je podle vás důležité, kdo těmito nástroji operuje.

Jistě, kvalitní nástroje i spolehlivé moderní přístrojové vybavení jsou nezbytné pro úspěšnou operaci, ale celkový výsledek operace nejvíce závisí na zkušenosti a šikovnosti operatéra a jeho týmu.

Vraťme se ale k vám. Jaký jste měl zdravotní problém a proč jste se nakonec rozhodl pro operaci formou artroskopie.

Při sportování jsem si přetrhl přední zkřížený vaz v koleni. Ve svém volném čase jsem se chtěl i nadále bez omezení věnovat různým rekreačním sportům od tenisu až po například windsurfing, proto byla operace nevyhnutelná.

Kdy vám tyto obtíže začaly a jak dlouho jste se pro operaci rozhodoval?

Měl jsem zablokované koleno, proto jsem šel na operaci bezprostředně po úraze. Moc dlouho jsem se nerozmýšlel. Věděl jsem, že je zákrok nevyhnutelný.

Kdy je podle vás z hlediska ročního období nejvhodnější termín na takový zákrok?

Lékaři doporučují spíše zimní měsíce, kdy je obecně menší pravděpodobnost vzniku infekce. Na druhé straně se vám mohou v zimě smekat berle po sněhu či ledu. Na druhou stranu však existují na berle takové zoubky proti uklouznutí, takže ano, zima je pro tento typ operace vhodnější.

A teď už k samotné operaci. Jak je to dlouho, co jste operaci podstoupil?

Nyní je to necelý rok.

Byla to vaše první operace kolena, nebo jste už nějakou v minulosti prodělal?

Mám bohužel operovaná obě kolena. To první bylo operováno asi před pěti lety a také to byl přední zkřížený vaz, který jsem si přetrhl při sportu.

Zákrok jste podstoupil v celkové narkóze, nebo v lokální?

Já byl operován v celkové narkóze, což jsem osobně přivítal. Pokud vím, tak ale záleží na zvyklostech daného pracoviště, zda operují tyto operace v celkové anestezii či ve spinální.

Kolik hodin jste strávil na sále a měl jste nějaké pooperační obtíže?

Myslím si, že jsem byl na sále asi hodinu. Obtíže jsem neměl. Jen bolesti při zotavení, na které jsem dostal tišící léky.

Říká se, že díky této metodě se mohou lidé vrátit velice brzy zpět do normálního života. Jak tomu bylo u vás?

Ano, je to tzv. miniinvazivní zákrok a lze se za pár měsíců při kvalitní rehabilitaci opět vrátit do běžného i sportovního života. Stejně tak i mně trvalo pár měsíců, než jsem byl zcela fit.

Problémy s koleny má lidově řečeno téměř každý druhý, ale jen málokdo se rozhodne se svými problémy něco dělat. Co byste těmto lidem řekl?

Znám řadu lidí, kteří nosí po úrazech při sportu ortézy, aby se jim kvůli přetrženému vazu nevykloubilo koleno. Přitom se stačí jen rozhodnout, dát tomu tu nejvyšší prioritu, jít na operaci, následně si přizpůsobit pracovní program pro nezbytnou rehabilitaci, a pak si mohou užívat plnohodnotného aktivního sportovního života bez ortéz. Tyto operace podstoupila řada známých sportovců a dnes vrcholově sportují bez omezení. Nechte se tak těmito lidmi inspirovat, správně se rozhodněte a začněte znovu žít bez bolesti, stojí to za to.