Stupně artrózy a léčba - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Stupně artrózy a léčba

Diagnóza artrózy se stanoví na základě klinického vyšetření, při kterém se zjistí bolest, omezení hybnosti, otoky, či výpotky. Dalšími vyšetřeními, při nichž jsme již schopni zjistit stupeň artrózy, je rentgenové vyšetření (RTG), magnetická rezonance či artroskopické vyšetření kloubu.

Tisk
E-mail
Sdílejte

 

Stupně artrózy

Stádií vývoje artrózy je několik a záleží na tom, v jakém systému je hodnotíme. Nejčastější rozdělení je na základě radiologického vyšetření, kdy rozdělujeme artrózu do 4 stupňů, přičemž 1. stupeň je nejmírnější a 4. nejrozvinutější.

Stadium I: zúžení kloubní štěrbiny (v důsledku ztenčování chrupavky).

Stadium II: progrese zúžení kloubní štěrbiny, lehké nerovnosti kloubních ploch, subchondrální sklerotizace.

Stadium III: progrese zúžení kloubní štěrbiny, tvorba marginálních osteofytů, osteoporóza, pseudocysty, osteoskleróza.

Stadium IV: vymizení kloubní štěrbiny, deformace kloubních konců kostí, splývání pseudocyst, osteonekrotické změny, patologické postavení kloubní (tzv. těžká artróza). Právě při tomto stupni onemocnění je již indikována kloubní náhrada (endoprotéza).

Možnosti léčby artrózy

Při léčbě 1.-2. stupně artrózy se používá konzervativní terapie ( a pro stupně 3-4 a 5 už je určena výhradně operační terapii.

Konzervativní léčba je většinou symptomatická, ale může být i kauzální, kdy je pacient donucen změnit svou životosprávu, doporučuje se mu snížit váhu a lékař se snaží se zmírnit příčinu onemocnění. Počáteční fáze artrózy se léčí farmaceuticky protizánětlivými léky, které artrózu snižují, nebo léky dlouho působícími (SYSADOA).

Fyzioterapie a cvičení – cvičení kloubů bez zátěže, protahovací cviky ke zvětšení rozsahu pohybů a uvolnění a protažení zkrácených svalů apod.

Fyzikální léčba – fyzikální léčba na rehabilitačním oddělení (magnetoterapie, elektroterapie, ultrazvuk, laser, apod.).

Ortopedické pomůcky – bandáže a ortézy, hole a berle.

Medikamentózní léčba – analgetika (léky tlumící bolesti ), antirevmatika-antiflogistika (léky tlumící zánětlivé projevy), chondroprotektiva (látky zlepšující stav chrupavek, zabraňující opotřebení), enzymoterapie.
V případech, kdy konzervativní terapie nestačí a kloub je ve vyšším stadiu poškození, používá se operační metoda léčby.

Chirurgický zákrok
Artroskopie – ošetření odlučující se chrupavky, odstranění volných tělísek, ošetření zánětem změněné kloubní výstelky apod.

Osteotomie – operační úprava osy zatížení kloubu, náhrada kloubu – částečná anebo úplná endoprotéza .

Rázová vlna
V poslední době se stále více osvědčuje léčba rázovou vlnou, která má podle studií skutečně rychlý efekt.