Důkladná hygiena rukou chrání nejen před koronavirem - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Důkladná hygiena rukou chrání nejen před koronavirem

Jedním z nejúčinnějších opatření, která brání šíření koronaviru, ale i jiných infekčních onemocnění, je důkladné mytí rukou nebo jejich dezinfekce. Provádíme hygienu rukou správně? Zopakujme si správný postup!

Tisk
E-mail
Sdílejte

Jak si správně umýt ruce

  1. Ruce si namočte, naneste na ně mýdlo a pořádně ho napěňte.
  2. Třením rukou o sebe naneste mýdlo na všechny plochy (dlaně, hřbety, prostory mezi prsty, palce a špičky prstů).
  3. Opláchněte si ruce vodou.
  4. Pokud má umyvadlo pákovou baterii, zavřete vodu předloktím, jinak sahejte na kohoutek přes ručník. Pokud provádíte hygienu rukou v domácím prostředí, nemusíte se bát dotknout páky baterie rukou. Pravidelně ji ale čistěte.
  5. Ruce si osušte – pozor na látkové ručníky, pravidelně je perte. Na veřejných místech je vhodnější používat jednorázové papírové

Pokud máte k dispozici dezinfekci na ruce, dejte jí v době pandemie nebo jiných epidemií (např. žloutenkové, chřipkové) před mytím rukou přednost a ruce si dezinfikujte. Před použitím dezinfekce je mýt nemusíte, pouze když budou viditelně znečištěné.

Dezinfekci je vhodné mít blízko vchodových dveří a použít ji bezprostředně po příchodu domů. Dezinfekcí také otřete kliku dveří. Celý proces mytí rukou nebo jejich dezinfekce by měl trvat přibližně jednu minutu. Ruce si myjte až po zápěstí a před umytím si sundejte všechny prstýnky a hodinky.

Kdy si ruce mýt?

Jsme zvyklí si ruce mýt vždy před jídlem, po použití toalety a při jejich ušpinění. Některé situace ale ještě zažité nemáme. V době koronavirové epidemie je důležité si umýt ruce poté, co se dotkneme předmětů, na které před námi mohl sáhnout někdo jiný – typicky madel v dopravních prostředcích, držadel nákupních košíků, tlačítek na bankomatu nebo platebním terminálu, peněz. Ruce si samozřejmě myjeme i po příchodu z venku, po hlazení domácího mazlíčka, po kontaktu se surovinami během vaření, po vynesení odpadků, kýchnutí do ruky nebo do papírového kapesníku a návštěvě kolektivu. Tak jak jsme běžně zvyklí. V době epidemie se vyvarujte podávání ruky. Když ji zvednete na znamení pozdravu, nikdo vás za nevychované považovat nebude. Naopak ocení vaši ohleduplnost.

Proč a čím si ruce dezinfikovat?

Správně provedeným mytím z rukou mechanicky odstraníme většinu bakterií. Pro úplné odstranění mikrobů použijeme dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Postupujeme stejně jako u mytí rukou, tedy naneseme a rozetřeme dezinfekci na všechny plochy včetně dlaní, hřbetů rukou a meziprstí. Nezapomeneme na palce a špičky prstů, které se kontaktních míst dotýkají nejvíce. To už je zmíněno v odstavci kdy si mýt ruce.

Doporučené přípravky k mytí a dezinfekci rukou

Lifosan® soft – jemná mycí emulze s vysokým mycím efektem

Promanum® Pure – alkoholový dezinfekční prostředek s obsahem pěsticích, ochranných a hydratujících látek pro hygienickou dezinfekci rukou

Softa-Man® Acute – alkoholový dezinfekční prostředek s účinností na kompletní spektrum virů pro hygienickou dezinfekci rukou

Softa-Man® ViscoRub – alkoholový viskózní roztok pro hygienickou dezinfekci rukou a k sanitaci rukou v prostředí bez možnosti použití vody

Softalind® Hand Sanitizer – alkoholový dezinfekční prostředek na ruce určený pro citlivou pokožku