Jak zvládnout léto - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Jak zvládnout léto

Ostré slunce bývá pro dialyzované pacienty problémem. Zde je několik tipů a triků, které vám pomohou vypořádat se snáze s…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Ostré slunce bývá pro dialyzované pacienty problémem. Zde je několik tipů a triků, které vám pomohou vypořádat se snáze s horkým ročním obdobím.

1. Žijte jako obyvatelé Středomoří!

Zařaďte do svého každodenního programu během horkých odpoledních hodin siestu. Svým aktivitám se věnujte ráno a za dlouhých večerů.

2. Chraňte se před přímým sluncem!

Noste oblečení, které dobře zakrývá tělo, jako jsou například volná trika a tuniky s dlouhým rukávem. Než si nanesete ochranný krém, ujistěte se, že veškerá místa vpichů jsou řádně zahojena.

3. Snažte se potit se co nejméně!

Vzhledem k tomu, že jako dialyzovaní pacienti smíte vypít jen omezené množství tekutin, může v okamžiku, kdy začnete ztrácet tekutiny přes kůži, dojít k oběhovým problémům. Je proto lepší trávit léto v destinacích s mírnými teplotami.

4. A když dostanete žízeň?

I za horkých dnů zůstává pravidlo neměnné: rozdělte si příjem povoleného množství tekutin do celého dne. Vyhýbejte se ostrým a příliš kořeněným jídlům a nezapomínejte, že například polévka již obsahuje velké množství tekutiny. Ledové kostky, bonbony a žvýkačky jsou dobrými pomocníky, jak zahnat pocit žízně.

5. Osvěžte se plaváním!

Pokud se vám arteriovenózní fistule již zahojila a nemáte jiné nezahojené rány, můžete se zcela běžně sprchovat a rovněž plavat v moři nebo jezeře. Ovšem než se ponoříte do vody, pro jistotu se znovu poraďte se svým lékařem.

Dotazy pacientů

 

Co se stane, když vynechám celou jednu dialýzu?

Dialýza by se vynechat neměla. Nezapomínejte, že těch pár hodin týdně, během kterých je vám pročištěna krev, dokáže nahradit nepřetržitou práci zdravých ledvin pouze do určité míry. V případě, že se na dialýzu nedostavíte, hrozí riziko potenciálně životu nebezpečných oběhových problémů, poruch srdečního rytmu nebo plícního edému. Pokud je pro vás obtížné s na dialýzu dostavit, co nejdříve se spojte se svou nefrologickou ambulancí a okamžitě si domluvte náhradní termín. Dialýza by se měla vždy dodržovat dle harmonogramu, a to i tehdy, máte-li chřipku či jiné zdravotní obtíže vyžadující upoutání na lůžko. Váš lékař vás může v případě nutnosti poslat na dialýzu do nemocnice. A pokud jste se po vynechané dialýze již začali cítit špatně, ihned volejte sanitku!

Jak moc je pravděpodobné, že moje děti budou též potřebovat dialýzu?

Zde hodně záleží na tom, jaká nemoc tento stav způsobí. Jestliže trpíte dědičným onemocněním ledvin, je riziko, že by jej vaše děti mohly mít také. To se týká například polycystické choroby ledvin. Další příčiny, jako třeba vysoký krevní tlak nebo diabetes, jsou rovněž částečně dědičné, ale v medicíně se postupně objevují stále lepší a lepší způsoby, jak je stabilizovat, a pacienti se tak často mohou dialýze vyhnout.

Proč mě během dialýzy svědí kůže, zatímco pacient vedle mě žádné svědění nepociťuje?

Svědění se objevuje příležitostně, ale ne často. Může mít celou škálu příčin, jako je například lokální podráždění kůže nebo špatná dialýza. Dělo by se tak v případě, kdy nejsou náležitě odváděny toxiny. Promluvte si o tom se svým nefrologem. Ten zkontroluje, zda není problém s funkčností vašeho cévního přístupu nebo v nedostatečné dávce dialýzy.

Proč nemohu během dialýzy vstát?

Tělo se dokáže nejlépe vypořádat s výzvou, jakou dialýza představuje, vleže nebo vsedě. Koneckonců určité množství vaší krve je během celé procedury mimo vaše tělo a nepodílí se tak na okysličování vašich tkání. Z toho důvodu musí vaše srdce v průběhu dialýzy mnohem více pumpovat, což zatěžuje váš oběhový systém. Chcete-li se hýbat, můžete během hemodialýzy vyzkoušet pár lehkých tělesných cviků.