Cestujeme letadlem - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Cestujeme letadlem

Letadlo je nejrychlejším způsobem přepravy, zejména na velké vzdálenosti. Umožní vám dostat se téměř na jakékoliv místo na zemi do…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Letadlo je nejrychlejším způsobem přepravy, zejména na velké vzdálenosti. Umožní vám dostat se téměř na jakékoliv místo na zemi do 48 hodin. Pokud potřebujete speciální asistenci, na letišti i na palubě je vám k dispozici široká nabídka služeb. Je však třeba počítat s omezenou hmotností odbavených zavazadel. O zavazadlech nad rámec limitu musíte leteckou společnost informovat v předstihu. Není také možné zastavit v případě, že se nebudete cítit dobře. Počítejte s časem navíc na odbavení a nestandardní postupy. Před cestou si nezapomeňte připravit lékařské potvrzení, které je nezbytně nutné mít při sobě během všech fází vaší cesty, a předem navštivte zákaznický servis letecké společnosti nebo na něj zavolejte a informujte jeho pracovníky o svých speciálních požadavcích a zavazadlech nad limit.

Existuje velké množství různých předpisů a zásad týkajících se zdravotnického vybavení. Letecké společnosti nejsou povinny bezplatně přepravit zavazadla nad limit. Je nicméně obvyklé, že u pacientů s parenterální výživou bývají zavazadla se zdravotními potřebami přepravována bez poplatku nad rámec limitu. Nejedná se o všeobecné pravidlo, ale tuto možnost zohledňují dokonce i některé nízkonákladové letecké společnosti. Při sjednávání podmínek se snažte zdůraznit důležitost produktů, které si potřebujete vzít s sebou.

Jak jednat s pracovníky zákaznického servisu

  • Zdvořile požádejte pracovníky zákaznického servisu o možnost vzít si s sebou bezplatně jedno zavazadlo nad limit. Můžete použít informace ze svého lékařského potvrzení a zdůraznit, že parenterální výživa a vaše zdravotní vybavení jsou nezbytně nutné k zachování vašich životních funkcí.
  • Ujistěte se, že zástupce společnosti zadá příslušné informace do vašeho letového záznamu.
  • Pokud taková možnost existuje, měli byste požádat o osvědčení o osvobození od poplatku pro zdravotnická zavazadla. Bude v něm popis položky, hmotnost a rozměry každého boxu.
  • Nikdy si nezapomeňte poznamenat jméno člověka, se kterým jste mluvili.

Jak zabalit lékařské potřeby

  • Zabalte všechny své zdravotnické potřeby, tak aby se nemohly poškodit. Volný prostor mezi nimi vyplňte bublinkovou fólií.
  • Informujte pozemní personál, že vašemu zavazadlu musí být při manipulaci věnována maximální péče.
  • Nalepte na boxy nálepky „Křehké“ a „Vyžaduje opatrné zacházení“.
  • Do letadla si vezměte zásoby a léky na jeden až dva dny. Budete tak mít pohotovostní zásobu pro případ, že by se vaše zavazadlo zpozdilo.
  • Po konzultaci s vaší nemocnicí nebo nutričním centrem zajistěte, že výživové směsi a zdravotní vybavení nebudou na letišti ovlivněny rentgenovým zářením. Potenciální riziko radiace z přístrojů na bázi rentgenu se zpětným rozptylem nepředstavuje významné riziko, ale doporučujeme informovat se předem.

Pokud cestujete často, vaše cesty vám usnadní karta FREMEC (Frequent Traveller’s Medical Card). Byla vytvořena pro často cestující osoby s handicapem. Na kartě jsou všechny důležité informace týkající se vaší léčby. Kartu může vydat letecká společnost, která je členem Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Platnost karty vychází z vaší anamnézy.