Plánujeme dovolenou s parenterální výživou - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Plánujeme dovolenou s parenterální výživou

Cestovat s parenterální výživou je možné a velmi to přispívá psychice osob odkázaných na tento druh výživy. Samozřejmě není možné se…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Cestovat s parenterální výživou je možné a velmi to přispívá psychice osob odkázaných na tento druh výživy. Samozřejmě není možné se pustit bezhlavě do dobrodružství a odjet ze dne na den bez předcházejících příprav. Na co všechno je dobré myslet?

Cíl cesty

Vybírejte si místa s vysokým hygienickým standardem a rozhodně se vyhněte destinacím, kde není přístup k tekoucí vodě a hygienickému zázemí. Tato skutečnost by mohla významně přispět ke vzniku infekce cévního řečiště v souvislosti s cévním katetrem (CRBSI). Pokud je to možné, neměli byste volit místa s extrémními klimatickými podmínkami. Každý extrém, ať již vysoká teplota, nebo chlad, může mít negativní účinky na živý organismus, kdy dochází především ke zvýšené energetické spotřebě. Horké podnebí a vysoká vlhkost navíc způsobují vyšší příjem tekutin v důsledku pocení. Než odjedete, je také dobré vědět, zda v dané zemi nebo poblíž cíle vaší cesty existuje centrum parentální výživy. Je-li tomu tak, dodá vám to větší pocit bezpečí pro případ jakýchkoliv komplikací.

Typ ubytování

Při výběru typu ubytování by mělo být rozhodující, zda je na pokoji sociální zařízení. Díky tomu si budete moci bezpečně připojovat a odpojovat výživový roztok a náležitě se starat o katetr podle doporučení. Pokud musejí být navíc vaše výživové roztoky skladovány v chladu, ověřte si, zda je na pokoji lednička (ne minibar), případně zda je možné uchovávat vaky na jiném místě s odpovídající teplotou. Při plánování byste měli prozkoumat co nejvíc možných podrobností, protože mohou mít zásadní význam pro zajištění bezpečnosti zásob vašich výživových směsí i pro vaši dobrou náladu (tj. čistota hotelu, přístup k výtahu, parkování, kvalita jídla apod.).

Délka pobytu

Délka pobytu záleží na počtu výživových směsí a suchého vybavení, které budete během svého pobytu potřebovat. To přímo ovlivňuje velikost zdravotního zavazadla, které si s sebou budete muset vzít. Pokud používáte vaky se směsí, musíte zohlednit jejich dobu použitelnosti, jež je relativně krátká. Chcete-li pobývat mimo domov delší dobu, měli byste zvážit použití vícekomorových vaků. Vždy byste s sebou měli mít dostatečnou rezervu potřebného vybavení pro případ neočekávaných okolností.

Doprovod na cestách

Pokud neplánujete cestovat s rodinou, měli byste se pokusit zorganizovat svou cestu spolu s přáteli a známými. Pomohou vám v případě neočekávaných událostí. Cestujete-li sami, vždy byste měli své příbuzné informovat o svých plánech i o tom, kde jste ubytovaní.