Pro mnoho lidí přijímajících parenterální výživu představuje cestování výzvu, které je obtížné se postavit. Pokud však budete dodržovat určitá pravidla…
Pro mnoho lidí přijímajících parenterální výživu představuje cestování výzvu, které je obtížné se postavit. Pokud však budete dodržovat určitá pravidla a svou cestu si pečlivě naplánujete, může být i dlouhodobý pobyt mimo domov uskutečnitelný. Příležitost zažít něco, co připomíná normální život, vám přinese nové zážitky, psychický odpočinek a budete mít možnost odpoutat se od každodenní rutiny. To by jistě potvrdil i Marek Lichota, polský pacient se syndromem krátkého střeva. V průběhu let se naučil, jak se se svou nemocí a souvisejícími životními změnami vypořádat, a své zkušenosti předává dál. Pro všechny, co chtějí cestování s parenterální výživou vyzkoušet a užívat si života, přinášíme od Marka několik užitečných postřehů a tipů.
Na cestu či dovolenou je důležité si připravit:
- Plán, který by měl zahrnovat cíl cesty, délku pobytu, typ na ubytování a druh dopravy.
- Neměli byste zapomenout ani na doprovod a rady ošetřujícího lékaře.
- Samozřejmostí jsou výživové směsi. Poradíme vám, jak zajistit podmínky pro jejich uchovávání během cesty.
- Důležité je zajistit si také cestovní sadu vybavení pro mimořádné události a další zdravotní potřeby, bez kterých se neobejdete. V našich tipech najdete i seznam činností, které byste měli vykonat před odjezdem.
Pokud si vše v předstihu podle plánu připravíte, budete moci odjet v klidu a bez obav ze zdravotních komplikací. Vědomí, že jste připraveni na všechny situace, je nejlepší obranou proti cestovní horečce a dodá vám pocit klidu.