Výživové směsi a jejich přeprava - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Výživové směsi a jejich přeprava

O svých cestovních plánech, místě a trvání pobytu byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Odborník vám sdělí, zda…

Tisk
E-mail
Sdílejte

O svých cestovních plánech, místě a trvání pobytu byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Odborník vám sdělí, zda je pro vás za vašeho současného zdravotního stavu vhodné cestovat. Je dobré se zeptat na nejbližší zdravotní středisko nebo lékaře v místě vašeho pobytu, abyste věděli, kam se v případě potřeby obrátit o pomoc. Rovněž byste neměli zapomenout požádat svého lékaře o vydání příslušného lékařského potvrzení, které bude obsahovat informace o vašem typu nutriční terapie, její důležitosti pro zachování životních funkcí a o lékařském vybavení, které budete během svého pobytu potřebovat. Rozhodnutí o tom, jak budete cestovat, záleží na vás. Každá volba má své výhody a nevýhody a samozřejmě s tím souvisejí i omezení.

Jak přepravit výživové směsi?

Výživové směsi přepravujte po konzultaci s nutričním centrem. V různých zemích existují různé systémy proplácení a škály služeb týkajících se dodávek výživových směsí. Informujte se na vašem nutričním středisku, zda je možné doručit výživové směsi přímo do místa, kde máte v úmyslu pobývat. Pokud to možné není, veškeré vaše vybavení nebo jeho část, zejména suchá složka, mohou být zaslány na vaše náklady kurýrní službou. Díky tomu nebudete potřebovat zavazadla navíc, zejména necestujete-li vlastním dopravním prostředkem.

Podmínky přepravy výživových směsí

Způsob přepravy záleží na tom, jaké výživové směsi aktuálně používáte. Jak v případě vaků připravovaných v lékárně, tak u vícekomorových, tzv. průmyslových vaků můžete tyto roztoky testované na stabilitu přepravovat ve speciálních zavazadlech (boxech), které vám umožní cestovat dokonce i na delší vzdálenosti.

  • V případě vaků se směsí musíte zajistit, aby se teplota po celou dobu přepravy pohybovala v rozmezí 2-8 °C, a to od chvíle, kdy opustíte domov či nutriční centrum, až do okamžiku příjezdu na místo určení. Doporučujeme mít určitou časovou rezervu pro případ neočekávaných okolností. Na trhu jsou dostupné speciální boxy používané k přepravě lékařských produktů, které dokážou udržet konkrétní teplotu po dobu 24 až 72 hodin (http://www.laminarmedica.com).
  • Boxy mají různé velikosti a objemy, takže je dobré si vybrat takový typ, který pojme požadovaný počet vaků o konkrétním objemu. Kromě toho jsou tyto boxy zabaleny v papírové krabici a nehrozí, že by je otevřeli náhodní přihlížející. K balení by měly být na viditelném místě připevněny vaše kontaktní údaje spolu s upozorněním, že box je možné otevřít pouze ve vaší přítomnosti. Kromě toho je vhodné opatřit balení samolepkami „Vyžaduje opatrné zacházení“ a „Křehké“.
  • U vícekomorových vaků neexistují tak přísná teplotní omezení. Musejí být přepravovány na suchém stinném místě a je třeba vyhnout se extrémním teplotám. Neuchovávejte je při teplotách vyšších než 25 °C, chraňte je před světlem a rizikem zmáčknutí.
  • Zabalte si veškeré pomůcky potřebné k nutriční terapii v souladu se seznamem zdravotnických pomůcek. Vždy byste si s sebou měli vzít navíc dvoudenní zásoby vybavení pro případ omylu, poškození nebo jiných neočekávaných situací.