Jak může úspěch onkologické léčby ovlivnit sám pacient? - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Jak může úspěch onkologické léčby ovlivnit sám pacient?

Pacient hraje v léčbě onkologického onemocnění velmi důležitou roli. Během léčby, víc než kdy jindy, by se měl soustředit na svoji…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Pacient hraje v léčbě onkologického onemocnění velmi důležitou roli. Během léčby, víc než kdy jindy, by se měl soustředit na svoji výživu a dbát především na dostatečný příjem bílkovin a kalorií. Živiny je doporučeno doplňovat ve formě vyvážené vysokoenergetické výživy určené k popíjení (sipping). V lékárně je možné zakoupit či objednat například řadu výrobků značky Nutricomp®, které mají na rozdíl od jiných nápojů sladkou i slanou chuť. Onkologická léčba pacienty v mnohém vyčerpává a zajištění dostatečné výživy je především úkolem pečujících a blízkých, kteří mohou čerpat informace od nutričních specialistů.

Po dohodě s lékařem může pacient užívat i některé doplňky stravy. Součástí léčby by měl být i přiměřený pohyb či rehabilitační cvičení, tak jak to nemoc dovolí. Nemocný by měl lékaře informovat o všem, co narušuje jeho fyzickou i psychickou pohodu, tedy především zda potřebuje i pomoci od bolesti, únavy nebo nespavosti, nechutenství a všech dalších nežádoucích účinků, které se u něj objeví.

Nebojte se zeptat

Onkologický pacient má ve vztahu k lékařům a zdravotnímu systému svá nezpochybnitelná práva. Jedná se především o právo na informace týkající se zdravotního stavu, diagnózy, léčby a jejích rizik a zdravotnické dokumentace. Má také právo určit osobu, která může tyto informace získávat, a současně může zakázat, aby byly informace o jeho osobě komukoliv poskytovány. Právo na informace mají rovněž osoby blízké, tedy především příbuzní, manželé, manželky a partneři.

Každá specializace lékařů má mezi nemocnými určitou pověst. Věřte, že onkologové patří mezi nejtrpělivější a nejempatičtější lékaře vůbec. Ať jste již sami pacienty, nebo patříte mezi rodinné příslušníky či blízké osoby onkologicky nemocných, mluvte s lékaři o všem, co vás zajímá nebo trápí.