
Příčinou bércových vředů tepenného původu jsou zúžené nebo uzavřené tepny, které nemohou dodávat tkáním kyslík, což vede k jejich nežádoucím změnám. Vředy žilního původu jsou zase způsobeny nedostatečným odtokem krve z dolních končetin. Trvalý tlak krve na cévní stěnu způsobuje únik tekutiny do podkoží a kůže se stává náchylnější ke vzniku a rozvoji zánětu.
Vředy v oblasti bérce mohou vznikat i u diabetiků. Jejich příčinou je poškození nervů dolních končetin. Předpokládá se, že se na jejich rozvoji podílí více faktorů, například ochabování svalové tkáně a v neposlední řadě i špatná citlivost, které brání nemocnému reagovat na bolest nebo tlak dříve, než dojde k místnímu poškození.
Ošetření bércového vředu
Ošetření samotné rány se skládá ze tří postupných kroků:
- odstranění již mrtvé tkáně;
- ovlivnění a zábrany šíření infekce;
- zajištění dostatečné vlhkosti v místě hojení.
nejvhodnějšího přípravku vám pomohou zaměstnanci prodejen zdravotnických potřeb Zelená hvězda.
Jak zvládnout péči o bércové vředy
Léčba bércových vředů se však neomezuje jen na péči o ránu. Důležitá je také léčba základního onemocnění, třeba již zmiňované cukrovky, i změna životního stylu vedoucí k nekuřáctví, zdravému stravování a snížení nadváhy. Nemělo by se zapomínat ani na ovlivnění bolesti, na kterou by měl pacient sám lékaře nebo pečovatelku upozornit.
Kompresivní terapie, cvičení a polohování
U vředů žilního původu se osvědčuje kompresivní terapie. Prospívá přiměřená pohybová aktivita, procvičování dolních končetin a jejich polohování. Pacienti s vředy žilního původu by měli odpočívat s podloženými dolními končetinami. Ostatní nemocní by se zase měli snažit o takovou polohu, která prokrvení jejich končetin zlepší.
Důležitá je prevence
Pro všechny typy vředů platí, že by se pacienti měli vyhýbat situacím, při nichž by mohlo dojít k poranění bérce nebo zavlečení infekce do již vzniklé rány, a měli by své nohy dostatečně chránit. Sekat dřevo na chalupě jen v trenýrkách se tedy nedoporučuje…