Funkce kůže - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Funkce kůže

Funkce kůže

Kůže je orgánem mnoha funkcí, včetně funkce estetické. Pokud někdo trpí kornatěním tepen, určitě na první pohled nevzbudí takovou pozornost,…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Kůže je orgánem mnoha funkcí, včetně funkce estetické. Pokud někdo trpí kornatěním tepen, určitě na první pohled nevzbudí takovou pozornost, jako člověk s jizvou nebo chronickou ránou. Kůže je také komunikačním nástrojem těla. Při náhlém zblednutí, zpocení nebo zčervenání je ihned možné rozpoznat psychické rozpoložení člověka.

Důležité funkce kůže

  • Ochranná – nejdůležitějším úkolem kůže je ochrana organismu před škodlivinami vnějšího prostředí – UV zářením, chemickými sloučeninami, fyzikálními vlivy, mikroorganismy – a ztrátou tekutin.
  • Termoregulační  – pomocí cév a potních žláz řídí kůže výměnu tepla mezi tělem a prostředím, brání přehřátí i prochladnutí a pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu.
  • Smyslová  – díky nervovým zakončením, receptorům, jsme schopni vnímat teplo, chlad i bolest a rychle na nebezpečí poškození kůže zareagovat.
  • Skladovací – tuk v podkožní tkáni má význam jako zásobárna energie, mechanická a tepelná ochrana těla i jako úložiště vitaminů rozpustných v tucích.
  • Vylučovací  – kůže vylučuje z těla chemické látky prostřednictvím potních a mazových žláz. Vzniklý pot a maz se současně podílejí na tvorbě ochranného kožního filmu, který kůži chrání před vysušením a mikroorganismy.
  • Vstřebávací  – přes kůži lze do těla vpravit některé látky rozpuštěné v tucích, například mastech. Tato schopnost je u zdravé kůže omezená. U kůže poškozené, například popáleninou, je ale tato funkce značná, a tak hrozí pronikání mikroorganismů do těla.
  • Metabolická  – v kůži vnikají některé důležité látky, například vitamin D.

Kůže plní nepřetržitě všechny své funkce. Po celý život chrání, dýchá, reguluje, tvoří, skladuje a v neposlední řadě ovlivňuje náš vzhled.  Aby kůže zůstala zdravá, zaslouží si naši péči.