Jak probíhá hojení ran - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Jak probíhá hojení ran

Muž a žena

Příroda věděla, že člověk je velmi zranitelný, proto do jeho genetické výbavy vložila „program hojení ran“, který startuje vždy, když…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Příroda věděla, že člověk je velmi zranitelný, proto do jeho genetické výbavy vložila „program hojení ran“, který startuje vždy, když dojde k poranění.

Hojení akutních ran – úrazů

U akutní rány se nejdříve aktivuje kaskáda krevního srážení. Drobné cévy se stáhnou, nashromážděné krevní destičky zabrání dalšímu krvácení a okraje rány se slepí fibrinem. Zraněné místo překryje strup. Pod ním začnou pracovat buňky imunitního systému a způsobí akutní zánět. Imunitní buňky při něm čistí ránu od poškozené tkáně, případně všech cizorodých částic a mikroorganismů.

Vlastní hojení následuje bezprostředně po vyčištění. V ráně se zmnoží buňky produkující kolagen, tvoří se nové cévy a vzniká granulační tkáň, jejíž povrch se pokryje kůží. Po odloučení stroupku je patrná jizva, která ještě nějaký čas dozrává a mění se. Vlastní zhojení však trvá podle rozsahu rány v řádu dnů.

Hojení chronických ran – proleženin a vředů

U chronických ran, mezi které proleženiny a vředy patří, nejprve dochází k odstraňování odumřené tkáně a mikroorganismů, většinou formou akutního zánětu. Rána má tendenci se stále zvětšovat, protože organismus není schopen odstraněné tkáně nahradit. Teprve po vyčištění se může tvořit granulační tkáň a nová kůže.

Hojení chronických ran komplikuje i špatné prokrvení v okolí rány, mikrobiální infekce a přítomnost látek produkovaných bakteriemi v ráně. Doba hojení je vzhledem k rozsahu rány mnohem delší než u akutních neinfikovaných ran, trvá v řádu týdnů až měsíců. Proto je vhodné hojení ve všech fázích podporovat.

Hojení ran a pomoc odborníka

Hojení chronických ran se neobejde bez pomoci odborníka. Lékař určí strategii léčby a vhodné prostředky pro ošetření, ošetřovatelský personál zase ručí za správný postup a frekvenci ošetřování rány. V centrech léčby chronických ran se na léčbu špatně se hojících ran, jako jsou například bércové vředy a diabetická noha, specializují. Díky moderním zdravotnickým materiálům je dnes možné některé postupy provádět stejně kvalitně i v domácí péči.