Proleženiny (dekubity) a jejich ošetřování - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Proleženiny (dekubity) a jejich ošetřování

Ležící seniorka

Hlavní příčinou vzniku proleženin je déle trvající stlačení drobných cév v měkké tkáni mezi kostí a pevnou podložkou. Kůže a…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Hlavní příčinou vzniku proleženin je déle trvající stlačení drobných cév v měkké tkáni mezi kostí a pevnou podložkou. Kůže a podkoží nejsou dostatečně okysličovány a postupně odumírají. Náchylnější ke vzniku proleženin jsou místa s tenkou tukovou a svalovou vrstvou, tedy paty, kotníky, oblasti nad křížovou a sedací kostí, případně velké výčnělky kosti stehenní. Proleženiny jsou velmi bolestivé a často bývají nebezpečným zdrojem infekce.

Hrozí proleženi i vám?

Mobilní či částečně mobilní člověk proleženinám sám předchází tím, že stále mění svoji polohu. V okamžiku, kdy je pro něj sezení nebo ležení nepohodlné nebo ho něco bolí, sedne si či lehne jinak nebo se jde projít. Nepohyblivý pacient tuto možnost nemá a je závislý na zkušenosti a péči ošetřovatele.

Co ovlivňuje vznik proleženin

Rozvoj proleženiny ovlivňuje více faktorů. Patří k nim intenzita a doba působení tlaku, zdravotní stav pacienta, jeho váha, věk, přidružené nemoci, výživa a prostředí, ve kterém se nachází. K proleženinám jsou náchylnější lidé s inkontinencí moče a stolice, pacienti s chorobami nervového systému a také lidé v poúrazovém stavu. Pokud již proleženiny vzniknou, je třeba je včas podchytit a začít léčit.

Stadia proleženin

Odumření kůže s černou nekrózou je až posledním stadiem proleženin, které dělíme podle závažnosti na čtyři stupně. Nejdříve je místo oteklé, zarudlé a bolestivé. Neléčená proleženina se dál vyvíjí přes puchýř po vřed, který se prohlubuje a postupně zasahuje svaly, klouby a kosti.
Pokročilé proleženiny se již spontánně nezhojí a je třeba je ošetřit chirurgicky.

Ošetření proleženin

Proleženina se ošetřuje stejně jako ostatní chronické rán – odstraníme odumřelou tkáň, vyčistíme ránu a podporujeme hojení. V léčbě proleženin se uplatňuje vlhké hojení. Důležité pro pacienta je i potlačení bolesti, na které musíme rovněž myslet.

Antisepticky působí například roztoky Prontosan®, Braunol® a spray Argogen®. K převazům jsou vhodné výrobky řady Askina®. S výběrem materiálu pro hojení ran vám pomohou v síti prodejen zdravotnických potřeb Zelená hvězda.

Jak zvládnout péči o proleženiny

Jak již bylo řečeno, proleženinám je nejen možné, ale přímo nutné předcházet. Znamená to ohrožená místa kontrolovat, pro zlepšení prokrvení jemně masírovat, využívat speciální antidekubitní podložky, pacienta polohovat, poskytovat mu dostatečnou výživu a pravidelnou hygienickou péči, jeho kůži chránit před podrážděním a zánětem. Všichni ošetřovatelé by měli mít na paměti, že jejich svědomitá péče o pacienta, ať již v nemocnici, nebo v domácím prostředí, dokáže vzniku závažných proleženin zamezit.