Zásady polohování ležícího pacienta - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Zásady polohování ležícího pacienta

Jaké jsou zásady polohování pacienta v leže? Připravili jsme návod, jak postupovat a na co pamatovat.

Tisk
E-mail
Sdílejte

 

Poloha v leže na zádech   

Hlavu podložíme polštářem tak, aby nebyla v záklonu. Nesmí se ale bradou opírat o hrudník.

 

Horní končetiny

Horní končetinu polohujeme následujícím způsobem: rameno polohujeme do upažení pomocí polštáře vloženého mezi paži a hrudník. Loket polohujeme do pokrčení 15 až 30 stupňů, které střídáme s natažením. Zápěstí by mělo svírat úhel přibližně 20 stupňů, prsty by měly být pokrčené. Palec je umístěn proti ostatním prstům ruky. Tohoto postavení nejlépe docílíme uchopením tenisového míčku či vložením stočeného ručníku do ruky.

 

Dolní končetiny

Dolní končetina musí být ve středním postavení, tzn. čéška a špička nohy směřují kolmo ke stropu. Kyčle polohujeme do unožení pomocí polštářku vloženého mezi dolní končetiny. U kolen střídáme propnutí a pokrčení pomocí válečku vloženého do podkolenní. Chodidlo opíráme o desku či bedýnku v pravém úhlu.

 

Poloha na boku

Trup zezadu podepíráme stočenou přikrývkou či klínem. Hlavu podkládáme polštářem tak, aby byla v pokračování páteře.

 

Horní končetiny

Rameno spodní horní končetiny musíme předsunout, aby na něm tělo neleželo, jinak tuto končetinu necháme volně na polštáři vedle hlavy. Horní rameno uložíme do lehkého předpažení před trup, nebo necháme paži nataženou podél trupu na polštáři, který je vložen mezi ní a trup. Ruku polohujeme na míčku, stejně jako v poloze na zádech.

 

Dolní končetiny

Spodní dolní končetinu natáhneme v prodloužení trupu. Horní mírně pokrčíme v kyčli a koleni a podepřeme před trupem 1 až 2 polštáři. Chodidlo opřeme o podložku v pravém úhlu.

 

Poloha na břiše

Tato poloha se využívá zcela výjimečně, protože omezuje dechové funkce a přetěžuje krční páteř. Vždy je třeba podložit hrudník v oblasti hrudní kosti polštářem tak, aby hlava nešla do záklonu.