Domácí parenterální výživa - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Domácí parenterální výživa

Pumpa Micrel

Pacientů, kterým byla doporučena domácí parenterální výživa, přibývá. Po stabilizaci jejich stavu je dlouhodobé podávání parenterální výživy často jediným důvodem…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Pacientů, kterým byla doporučena domácí parenterální výživa, přibývá. Po stabilizaci jejich stavu je dlouhodobé podávání parenterální výživy často jediným důvodem hospitalizace. Tyto nemocné je možné propustit do domácího léčení, zásadní podmínkou je ale dobrá spolupráce pacienta nebo jeho rodiny. S péčí o pacienta v domácím prostředí může pomoci i domácí ošetřovatelská služba. Pacient je nadále pravidelně kontrolován v nutriční ambulanci, a pokud dojde ke zhoršení stavu nebo komplikacím, je hospitalizován na jednotce metabolické péče.

Podmínky pro podávání domácí parenterální výživy

Nemocný či jeho blízký musí zvládnout zásady péče o žilní vstup (katetr) a podávání výživy do něj. Musí mít doma náležité vybavení, které pro něj zajišťuje nutriční ambulance – např. infuzní pumpu, výživové vaky, sety a další pomůcky. Nutno říci, že firemně vyráběné „all-in-one“ vaky podávání parenterální výživy v domácím prostředí velmi usnadňují.

Režim podávání domácí parenterální výživy

Pro zvýšení komfortu byla doposud výživa podávána především v noci, ale vzhledem k délce podávání, která je často až 14 i 16 hodin, zasahovala i do druhého dne. Přesunutí pacientů z nemocnice do domácího prostředí má pozitivní dopad na jejich psychiku, přesto omezení pohybu a nutnost setrvávat doma „pouze kvůli výživě“ byly pro pacienty velmi limitující a stresující, a to zejména pro mladší pacienty, kterým jinak v pohybu nic nebránilo. Velkým pomocníkem pacientů s trvalou parenterální výživou se nyní stala mobilní infuzní pumpa, kterou si mohou nosit i se všemi náležitostmi ve speciálním batohu na zádech a volně se pohybovat jak doma, tak venku. Ministerstvo zdravotnictví nově zavedlo kód 11512 pro mobilní parenterální výživu v domácím prostředí a zdravotní pojišťovny jej začali proplácet nemocnicím od 1. 1. 2015.

V rámci osvěty o domácí parenterální výživě zařadila Česká televize 17. 2. 2015 do cyklu Moje soukromá válka i dokument Pumpa pro lepší život, který vypráví příběh pacientky
s mobilní infuzní pumpou. Monika Malíčková a další hosté byli pozváni i do Studia 6 víkend, které se vysílalo 21. února 2015 na ČT24. Příběhu malého Libora se věnoval příspěvek v pořadu Naše zprávy Televize Barrandov 12. března 2015 (od 19:24 minuty). Podívat se na všechny pořady můžete i vy.
tv_pumpa tv_monika
tv_studio6 tv_libor

První mobilní systém pro domácí parenterální výživu

Prvním uceleným systémem mobilní domácí parenterální výživy je systém Micrel s mobilní pumpou Mini Rythmic TM PN+. Pumpa je malá, lehká, s velkou výdrží baterie, snadno ovladatelná. Lékaři umožňuje monitorovat průběh infuzní léčby na dálku. Do batohu je možné uložit i příslušenství k podávání parenterální výživy a následnému ošetření po aplikaci. Pacient vybavený pumpou Mini Rythmic s příslušenstvím nemusí při aplikaci měnit návyky, může se volně pohybovat a používat stejné postupy. Skupina B. Braun je exkluzivním dovozcem systému Micrel do České republiky a poskytuje také autorizovaný servis.
Informativní leták o mobilní pumpě pro domácí parenterální výživu Mini Rythmic TM PN+

parenterální výživa umělá výživa