Pomůcky k aplikaci domácí parenterální výživy hradí pojišťovna - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Pomůcky k aplikaci domácí parenterální výživy hradí pojišťovna

Periferní žilní katetr

Pacienti navíc mají možnost objednat si vzorky nových pomůcek k vyzkoušení zdarma.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Pacienti, kteří si aplikují parenterální výživu v domácím prostředí, nebo jejich blízcí musí zvládnout nejen přípravu infuze, ale i péči o katetr, jímž výživa do těla vstupuje. Doposud to bylo dosti složité, což dokumentuje fotografie, na níž je vidět množství zdravotnického materiálu, které bylo třeba použít. Dnes všechny tyto pomůcky nahrazuje jedna stříkačka Omniflush® předplněná fyziologickým roztokem, případně doplněná o dezinfekční uzávěr SwabCap®.

Srovnání pomůcek pro proplach katetru dříve a dnes

Srovnání pomůcek pro proplach katetru dříve a dnes

Krevní oběh je třeba chránit před mikroorganismy

Jedním z největších rizik, jimž jsou vystaveni pacienti s domácí parenterální výživou, je katetrová sepse. Zavedením centrálního žilního katetru totiž přestane být krevní oběh uzavřeným systémem a je mnohem více přístupný infekci. Katetr překonává bariérovou funkci kůže a dalších struktur těla. Pro co největší minimalizaci tohoto rizika je nezbytné dodržovat aseptické podmínky, tedy zabránit přítomnosti choroboplodných zárodků při jakékoliv manipulaci s katetrem, zejména při napojování a odpojování infuze. Samozřejmostí tedy zůstává používání chirurgických rukavic a ústenky.

Nové pomůcky a nová kvalita života

Od ledna 2015 jsou v rámci nově zavedeného úhradového kódu mezi plně hrazené pomůcky pro domácí parenterální výživu zahrnuty i stříkačky Omniflush® předplněné fyziologickým roztokem a také dezinfekční uzávěr SwabCap® pro uzávěr bezjehlových vstupů. Tento uzávěr je součástí stříkačky Omniflush®.SwabCap® leták pro pacienty

Fyziologický roztok ve stříkačkách Omniflush® lze použít k proplachu katetru před napojením a po odpojení vaku s výživou. Dezinfekční uzávěr SwabCap® pro dezinfekci koncovky katetru je integrován do těla pístu stříkačky Omniflush®. Po odpojení vaku a proplachu katetru se stříkačka uvolní a obrátí pístem ke koncovce katetru. Dezinfekční uzávěr v pístu se našroubuje na bezjehlovou koncovku katetru. V uzávěru SwabCap® je houbička napuštěná dezinfekcí. Při šroubování na závit se houbička automaticky stlačí a uvolní dezinfekční roztok, který začne působit na mikroorganismy přenesené dotekem nebo vzduchem.

Konec katetru už se do alobalu balit nemusí

Zeptali jsme se Moniky Malíčkové, pacientky léčené mobilní parenterální výživou, jak o katetr ještě donedávna pečovala. „Dříve jsem si před odpojením vaku musela vždy připravit ampulku s fyziologickým roztokem, jehlu, stříkačku, sterilní čtverec, alobal a ustřižený prst z gumové rukavice. Ampulku jsem rozlomila, rozbalila jehlu i stříkačku, nasadila jehlu na stříkačku, natáhla obsah ampulky, sejmula jehlu a teprve pak mohla propláchnout katetr. Poté jsem aplikovala katetrovou zátku, což je roztok, který se vstříkne do katétru, aby zajistil, že katetr zůstane po celé délce průchodný a neucpe se třeba krevní sraženinou. Konec katetru jsem zabalila do sterilního čtverce, pak do alobalu a přes tento ,bonbón‘ nakonec přetáhla ustřižený prst z gumové rukavice, to aby alobal na těle neškrábal a také aby byl katetr chráněný i během sprchování,“ vysvětlila Monika.

Dnes si Monika místo šesti pomůcek připravuje jen jednu předplněnou stříkačku s dezinfekčním uzávěrem. Fyziologickým roztokem ze stříkačky se katetr propláchne a bezpečně se uzavře dezinfekčním uzávěrem.

„Je s tím minimum práce, vzniká minimum odpadu a jsem klidná, že jsem pro katetr, jehož bezproblémové fungování je pro mě životně důležité, udělala maximum. Rychlost, jednoduchost a bezpečnost předplněných stříkaček si vždy ještě více uvědomím a ocením, když je použiji mimo domácí prostředí – tedy při cestování, návštěvě příbuzných, známých a tak podobně,“ říká Monika, jejímž mottem je: „Ne vždycky můžeme zlepšit zdravotní stav, ale vždycky lze zlepšit život.“

Vyhláška č. 326/2014 Sb., výkon 11512

 

domácí parenterální výživa DPV mobilní parenterální výživa mobilní pumpa příslušenství k DPV