Pumpa pro mobilní parenterální výživu - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Pumpa pro mobilní parenterální výživu

Pacienti, pro něž je parenterální výživa jediným řešením, musí často většinu času trávit doma připojeni ke stojanu s infuzní pumpou.…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Pacienti, pro něž je parenterální výživa jediným řešením, musí často většinu času trávit doma připojeni ke stojanu s infuzní pumpou. Přitom skutečnost, že má pacient nefunkční trávicí trakt a je vyživován uměle, vůbec nebrání pohybu – ten je omezen jen technickými překážkami. Velkou novinkou a doslova vysvobozením se pro tyto pacienty stala mobilní parenterální pumpa. Umožňuje jim neomezený pohyb doma i venku.

Se systémem Micrel na zádech

Základem uceleného systému mobilní domácí parenterální výživy Micrel je mobilní pumpa Mini Rythmic TM PN+. Pumpu lze vložit do speciálního batohu, který je uzpůsoben pro pohodlné nošení. Okamžitý přístup k pumpě je zajištěn přes průhledné okénko. Do batohu je možné bezpečně umístit i vak s parenterální výživou a propojit ho přes infuzní set s pumpou. Infuzní set obsahuje vzduchový filtr, který brání vniknutí vzduchu a dalších částic do setu.

Velký důraz je kladen právě na mobilitu. Pumpa je malá, lehká, s velkou výdrží baterie a snadno ovladatelná. Eliminuje vzduchové alarmy a umožňuje lékaři i na dálku monitorovat průběh infuzní léčby. Do batohu je možné uložit i příslušenství k podávání parenterální výživy a k následnému ošetření po aplikaci. Pacient vybavený pumpou Mini Rythmic s příslušenstvím nemusí měnit návyky při aplikaci, může se volně pohybovat a používat stejné postupy.

Informativní leták o mobilní pumpě pro domácí parenterální výživu Mini Rythmic TM PN+

Příběh parenterální pumpy Mini Rythmic TM PN+

Partnerem pro mobilní parenterální výživu je společnost B. Braun, která první mobilní pumpu do České republiky dovezla. O zajištění pumpy Mini Rythmic požádala firmu B. Braun pacientka trpící syndromem ultrakrátkého střeva, poté co ji nejdřív sama pod dohledem lékaře řádně vyzkoušela. V dosavadní historii podávání parenterální výživy to byl přelomový krok. Firma B. Braun také iniciovala vznik úhradového kódu zdravotní pojišťovny. Pacient, který má na mobilní pumpu nárok, si ji tedy nemusí platit ze svého. Mobilní pumpa se tak stává pacientům s trvalou parenterální výživou dostupnější. B. Braun zajišťuje dovoz celé kompletní řady výrobků systému Micrel a bohatého příslušenství v podobě setů, batohů, baterií a vzdáleného přístupu.

Jak se žije první ženě s mobilní infuzní pumpou?

První pacientkou, která se může těšit z výhod mobilní pumpy, je paní Monika Malíčková. Jak je s pumpou spokojená? „Díky pumpě Micrel, vlastně spíše pumpičce, se mohu účastnit aktivit mimo domov, jak a kdy sama potřebuji nebo chci. Jsem to já, a ne stojan s infuzní pumpou, kdo rozhodne, jestli odpoledne půjdu na procházku a večer třeba strávím v kině, a nikoli doma jako předtím,“ shrnuje své zkušenosti s používáním této pumpy pacientka a dodává: „Domácí parenterální výživa je velmi náročná a v mém případě i jediná a trvalá forma léčby. S přenosnou infuzní pumpou je ale z hlediska mobility podřízena mně, ne já jí. A tak to má být.“

V rámci osvěty o domácí parenterální výživě zařadila Česká televize 17. 2. 2015 do cyklu Moje soukromá válka i dokument Pumpa pro lepší život, který vypráví příběh pacientky
s mobilní infuzní pumpou. Monika Malíčková a další hosté byli pozváni i do Studia 6 víkend, které se vysílalo 21. února 2015 na ČT24. Příběhu malého Libora se věnoval příspěvek v pořadu Naše zprávy Televize Barrandov 12. března 2015 (od 19:24 minuty). Podívat se na všechny pořady můžete i vy.
tv_pumpa tv_monika
tv_studio6 tv_libor

 

parenterální výživa umělá výživa