Umělá výživa - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Umělá výživa

Umělá výživa

Pokud je to možné, snažíme se u nemocného udržet normální příjem potravy, kterou přizpůsobujeme tak, aby ji nemocný mohl a…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Pokud je to možné, snažíme se u nemocného udržet normální příjem potravy, kterou přizpůsobujeme tak, aby ji nemocný mohl a měl zájem sníst. V úvahu přichází úprava jídelníčku s ohledem na zvyklosti a přání pacienta, úprava konzistence jídla, například rozmixováním, motivace pacienta i osobní asistence při jídle. Pokud tato snaha selže, je nutné ji nahradit nebo doplnit výživou umělou. Cílem umělé výživy je udržet vyrovnanou energetickou bilanci a případně dodat chybějící živiny.

Složky umělé výživy

Základem každé výživy jsou živiny, které jsou pro organismus zdrojem energie – cukry a tuky, dále aminokyseliny, základní stavební kameny bílkovin. Organismus potřebuje i vitaminy, minerály a stopové prvky a samozřejmě vodu. Výživa by měla být vyvážená a obsahovat všechny živiny ve správném poměru. Energetický výdej, vzhledem ke klidovému režimu, není u pacienta v nemoci příliš velký. Přesto, pokud bychom energii nedoplňovali, došlo by k jejímu uvolňování na úkor tělesných zásob. Na druhou stranu, pacient nesmí být ani „překrmován“. Je třeba počítat s tím, že výdej energie prostřednictvím fyzické aktivity je velmi malý. Při nadbytku energie dodávané do organismu hrozí metabolické komplikace. Speciální výživu podáváme v okamžiku, kdy dojde k nerovnováze některých živin, které je potřeba doplnit.

Jak se dělí umělá výživa

Umělá výživa se dělí na dvě základní kategorie, výživu enterální a parenterální. Přednost má výživa podávaná enterální cestou, tedy cestou trávicího traktu, který musí být funkční, schopný živiny vstřebávat. Jedná se hlavně o žaludek a tenké střevo, horní části trávicí trubice (dutinu ústní a jícen) lze obejít.

Enterální výživa určená k popíjení

Enterální výživa je často podávána formou nutričních doplňků určených k popíjení (sipping). Je sestavena tak, aby pokryla denní nutriční potřebu nebo doplňovala nedostatečný příjem živin ve stravě. Kompletní přípravky obsahují všechny živiny ve vyváženém poměru, nekompletní jen živiny vybrané.

Informativní leták o enterální výživě Nutricomp Drink Plus ke stažení zde.

Ačkoli se jedná o uměle připravené živiny, je výživa upravena tak, aby chutnala co nejlépe a pacient neměl potíže s jejím příjmem. Tekutá forma vyhovuje i pacientům, kteří trpí bolestí v dutině ústní nebo obtížněji polykají. Některé doplňky jsou bez chuti a je možné je přidat do normálního jídla. Nutriční doplňky pro sipping lze na základě doporučení lékaře nebo lékárníka zakoupit v lékárně. Je to pro hospitalizovaného pacienta často mnohem vhodnější dárek než jídlo přinesené z nemocničního bufetu. Nutriční doplňky může pacient popíjet i doma v rámci rekonvalescence.

Enterální výživa podávaná sondou

Dalším způsobem podávání enterální výživy je sonda, zavedená nejčastěji nosem do trávicího traktu, nebo výživová stomie (tzv. PEG), která se zavádí přes břišní stěnu nejčastěji přímo do žaludku nebo tenkého střeva. K výživové stomii se přistupuje při dlouhodobějším výhledu potřeby umělé výživy u pacientů s poruchou polykání a s nádory, či u operačních výkonů v horní části trávicího traktu.

Parenterální výživa

U parenterální výživy jsou živiny ve formě základních stavebních kamenů (aminokyselin, tuků, minerálů a vitaminů) dodávány přímo do krve pomocí žilní infuze a trávicím traktem neprocházejí.

parenterální výživa umělá výživa