Běh a bolesti lýtek
Témata: 

Běh a bolesti lýtek

Nejčastější bolestí začínajících i pokročilých běžců jsou bolesti lýtek. Mohou vznikat při jednorázové, ale také při dlouhodobější námaze, u které by měl každý z nás být obezřetný a dbát na rady a tipy, které jsme pro vás připravili.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Bolesti v lýtku jsou nejčastěji způsobeny přetížením, opakovaně špatným pohybem nebo popřípadě i špatně zvolenou obuví na sport. Je to jedna z nejčastějších příčin, která může ukončit váš trénink/běh. Pokud máte jen malé záškuby v lýtku, tak postačí přejít z běhu do chůze a po chvilce by měla bolest odeznít, a vy tak můžete pokračovat ve své trase. Je-li však bolest velká a postupně se zvětšuje, tak je velmi pravděpodobné, že vás křeč vyřadí ze sportovního života až na několik dní. Příčin vzniku křečí je mnoho, nejčastějšími jsou dehydratace, nedostatek minerálů v těle, přetrénování nebo špatné zatížení plosek nohou při běhu.

Co dělat v případě, že dostanete křeč?

V první řadě je nejlepší se pokusit křeči předejít tím, že pozastavíte svůj běh ve chvíli, kdy máte pocit, že byste mohli křeč dostat. Poté je dobré pomalu a plynule protáhnout sval do celé jeho délky. V případě, že bolest odezní je vhodné se rozbíhat pomalu, pokud však křeč neodezní ani po protažení, je dobré jemně rozmasírovat lýtka a jít pomalou chůzí.

Správně zvolená obuv na běh je tím nejdůležitějším aspektem každého běžce. Proto je dobré se při výběru bot poradit s odborníkem a nechat se například otestovat na diagnostickém přístroji z jehož výsledků lze nalézt správnou obuv právě pro vás.

Zánět Achillovy šlachy

Bolest lýtka potkala každého z nás minimálně jednou, nejčastěji se však jednalo o epizodní záležitost po běhu či jakémkoliv jiném tréninku. Pokud však k bolesti v oblasti lýtka dochází častěji, mohlo by se jednat o zánět Achillovy šlachy. Nejčastějšími příčinami jsou:

  • Špatná technika běhu
  • Špatná obuv
  • Nedostatečné protažení
  • Prochladnutí v zimních měsících

V případě potíží je nejlepší vynechat jakoukoliv sportovní aktivitu, která by vám bolest způsobovala. Pokud jsou bolesti velké, je vhodný klidový režim. V případě zánětu či zduření je vhodné teplé místo chladit a navštívit odborníka, fyzioterapeuta.

Jak lze posílit lýtka?

Nejlepším cvikem na posílení lýtek je jednoduchý cvik, který se dá praktikovat v podstatě všude. Postavíte se na okraj schodu a položíte na něj pouze prsty nohou. Zbytek plosky necháte ve vzduchu a pomalu jdete celým tělem pod úroveň schodu. Chvíli v této fázi setrvejte a pak jděte zpět nahoru. Při tomto cviku byste měli cítit slabé pnutí v oblasti achilovky, nikoliv však ostrou bolest. Sérii opakujte 3 x 10 cviků po sobě.