Stomie přestává být tabu - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Stomie přestává být tabu

žena na kole,stomie

Není to tak dávno, co se na webových stránkách a sociálních sítích objevily fotografie odvážné dívky, která otevřeně přiznala svůj zdravotní handicap. Nevíme, zda se jí splnil sen stát se modelkou. Její iniciativa však pacientům se stomií ukázala, že se za své postižení nemusejí stydět, a veřejnosti zase to, že se stomici, až na malý detail, vůbec v ničem neliší od zdravé populace.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Umělý vývod trávicích nebo močových cest neboli stomii provází jeden paradox. Ačkoliv se trvalým vývodem často podaří vyřešit základní onemocnění, na straně druhé přináší velkou psychickou zátěž. Ještě nedávno platilo, že stomii nikdo na vlastní oči neviděl, ale všichni se jí báli. Mluvit o stomii bylo společenské tabu. Naštěstí doba se změnila stejně tak jako úroveň péče o stomiky, kvalita zdravotnických pomůcek a veřejná aktivita stomiků samotných. Lidí se střevním vývodem žije jen v České republice více než deset tisíc, na světě jich jsou statisíce. Světová organizace stomiků vyhlašuje každé tři roky Světový den stomiků, aby stomiky podpořila a upozornila na jejich potřeby. Letošní připadl na 3. října.

Víme o tom, že stomici žijí mezi námi?

Na otázky spojené s povědomím o stomii a prevenci přinesl odpovědi dotazník realizovaný sdružením stomických pacientů České ILCO spolu s výzkumnou agenturou STEM/MARK, realizovaný při příležitosti Světového dne stomiků. Pouze čtvrtina osob zná ve svém okolí někoho, kdo žije s vývodem střeva nebo močovodu. Více stomiků registrují pochopitelně lidé starší, ve věku 45 až 59 let.

„Je dobře, že už se o lidech se střevním vývodem ví,“ říká Marie Ředinová, předsedkyně sdružení stomiků České ILCO. „Překvapením pro mě bylo, že celá osmina dotázaných si život se stomií umí představit. Pokud takto odpověděli lidé, kteří mají stomika ve svém okolí, je vidět, že poznali, že s vývodem se žít dá, dokonce často zkvalitní život. Pokud tak odpověděly osoby, které stomika osobně neznají, myslím si, že nemají úplnou představu o tom, jak se člověk se stomií cítí a co prožívá. Začátky života s vývodem jsou psychicky náročné, dají se však zvládnout. Prvořadé je zvládnout primární onemocnění. Dále je třeba, aby měl každý stomik vhodnou, individuálně zvolenou stomickou pomůcku, která kompenzuje co možná nejlépe jeho postižení, a aby s ní uměl opravdu dobře zacházet. Pak zbývá vyrovnat se s novým způsobem vyprazdňování psychicky. Ani to není snadné. Zde mohou pomoci dobrovolníci ze spolků ILCO,“ připomíná Marie Ředinová.

Prevence a zase prevence

Jedním z onemocnění, které může vést ke stomii, je rakovina střev. Ministerstvo zdravotnictví proto v roce 2014 zahájilo adresné zvaní na vyšetření příznaků této nemoci. Připojila se i Liga proti rakovině s nabídkou výstavy, která v jednotlivých regionech humorným způsobem upozorňuje na důležitost prevence. V průběhu celého roku bylo také možné projít se v některých obchodních centrech obrovskou maketou tlustého střeva v rámci projektu Střevo Tour. Téměř tři pětiny dotázaných vědí, že rakovina může být jednou z příčin zavedení stomie, ale podle výsledků dotazníku se k lékaři vydají s dlouhodobějšími problémy s vyprazdňováním jen tři pětiny populace. Dvěma pětinám dotazovaných není příjemné s lékařem hovořit o vyprazdňování, stolici a střevech.

„Problémy s vyprazdňováním lidé před lékařem i rodinou tají a namlouvají si, že o nic nejde,“ říká Marie Ředinová. Často jim v návštěvě brání obava, aby lékař něco „nenašel“. Problémy je ale třeba řešit bez předsudků a studu včas. „Je třeba si uvědomit, že střevo ani stolice nejsou neslušné slovo,“ dodává paní Ředinová.

Je tedy dobré vědět, že stomií život nekončí, ale v mnoha případech je možné jejímu zavedení předcházet. Nezapomeňte, že prevence začíná v ambulanci každého praktického lékaře.

stomie