Artroskopie - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Artroskopie

Artroskopie

Artroskopie je moderní, miniinvazivní operační metoda, která zaznamenala obrovský rozvoj především za posledních 20 let. Pacientovi je při výkonu do operovaného kloubu  (koleno, rameno, kyčel, hlezno, loket, zápěstí) zavedenna z drobného vpichu cca do 0,5cm tzv. operační optika, nástroj, na který se připevní hlava kamery, která přednáší obaz z kloubu na přidružený monitor. Součástí optiky je i kanál, kterým je do špičky nástroje přiváděno světlo např. z xenonové výbojky.

Aby byly všechny struktury dobře vidět, pumpuje se do operovaného kloubu velké množství vody – fyziologického roztoku, který se hned odvádí, aby případné krvácení nezakalilo průhlednost média. Pro možnost provádět v kloubu definované výkony, např. odstranění kusů poničené tkáně, tak se samostatným vpichem nebo vpichy do kloubu zavedou tzv. troakáry – válcovité profily, kterými se patřičné artroskopické nástroje, provádějící vlastní výkon,  do kloubu zavádějí.

Artroskopie je typicky miniinvazivní výkon všude tam, kde je podezření na poškození kloubu, ale stávající neinvazivní diagnostické techniky neposlytují jednoznačnou odpověď. Výkon je to oproti klasickému otevřenému chirurgickému výkonu pacienta po všech stránkách nesrovnatelně méně zatěžující. Stejně tak se dnes některé výkony již zcela standardné provádějí právě touto technikou.

Příklady využití, nejčastější výkony

Koleno: diagnostiká artroskopie, výkokny na poškozených meniscích, plastika zkřížených vazů

Rameno: plastika přetržené rotátorové manžety

Další články k tématu:

Nebylo nic nalezeno.