Jak fungují klouby - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Jak fungují klouby

Kolenni kloub se svými vazy a svaly je největším kloubem lidského těla. Umožňuje nám stát, napřímit se a především chodit. Naše kolena zodpovídají za naši pohyblivost a stabilitu.

Stavba

Kolenni kloub tvoří pohyblivý spoj mezi holenni a stehenni kosti. Obě části kloubu jsou v normálním zdravém stavu obklopeny vrstvou kloubni chrupavky, která slouží jako kluzné ložisko. V kloubní štěrbině se navíc mezi kondylem stehenní kosti a hlavicí holenni kosti nacházejí srpovité menisky, sestávající z chrupavky. Zmirňuji tlak na kloub a chráni tak kloubní plochy pokryté chrupavkou. Za svou stabilitu vděčí kolenní kloub komplexnímu vazivovému aparátu. Postranní vazy na vnitřní i vnější straně kloubu zajišťují jeho rovnováhu. Vnitřní část kloubu stabilizují přední a zadní křížový vaz. Ke kloubu patři rovněž čéška (patela), kost obklopená šlachou stehenního natahovače, která zepředu stabilizuje pohyb kolenniho kloubu.

Průběh pohybu

Kloubní tekutina v kloubní štěrbině, která slouží jako ,mazivo‘, je obklopena kloubním pouzdrem a zajišťuje vykonávání pohybů bez třeni. Různé části kloubu přitom musí přesně spolupracovat. Dojde-li k onemocněni některé z části kolenniho kloubu, je narušena celá funkční jednotka. Kolenní kloub má pohyblivou osu kloubu, která se může pohybovat v pěti směrech. V podstatě se jedná o valivé a kluzné pohyby stehenní kosti na holenní kosti. Při ohybu kolenního kloubu jsou přitom umožněny mírné otáčivé pohyby směrem ven a dovnitř. Při piném nataženi blokují tyto pohyby vazy kvůli stabilitě.

Další články k tématu:

Nebylo nic nalezeno.