Hemoroidy - koho trápí, jak se léčí a jak jim předcházet
Témata: 

Hemoroidy trápí víc než polovinu populace

Hemoroidy. Koho nejvíce trápí, proč vznikají, jak se léčí a jak jejich vzniku předejít?

Tisk
E-mail
Sdílejte

Proktologové v nadsázce tvrdí, že své pacienty dělí na ty, kteří už hemoroidy mají, a na ty, kteří je mít budou. Hemoroidy skutečně patří mezi jednu z nejrozšířenějších chorob současnosti. Odborné zdroje uvádějí, že jimi trpí kolem 50 až 70 %*) dospělé populace. Nejsou ale jen vymožeností naší civilizace. Historie nás poučila, že hemoroidy trápily už naše předky. Jejich výskyt se zvyšuje s věkem, rizikem je věk po padesátce a u mladých žen období těhotenství. Na tom, zda bývají postiženi častěji muži nebo ženy, se však odborníci neshodnou.

*) Zdroj: Remedia 6/2010        

                                        

Příčinu hemoroidů neznáme

Ačkoliv hemoroidy provázejí lidstvo odnepaměti, jejich příčina dodnes není známá. Důležitou roli při jejich vzniku hraje řada faktorů:

  • dědičnost,
  • nedostatek pohybu, dlouhé sezení,
  • hemoroidy mohou být častější u některých profesí, například u řidičů z povolání; nepravidelné vyprazdňování (zácpa i průjem),
  • špatné stravovací návyky s nedostatečným příjmem tekutin a vlákniny v potravě, jejichž důsledkem je tuhá stolice; dráždivé potraviny, alkohol,
  • nadváha,
  • zvýšený nitrobřišní tlak (těhotenství, tlačení na stolici při zácpě, zvedání těžkých předmětů),
  • věk.

 

Jak se hemoroidy projevují?

Vnější hemoroidy se projevují tlakem v anální oblasti. Tento typ hemoroidů je náchylnější k nahromadění sražené krve a vzniku velkého bolestivého uzle. Uzel také může prasknout a krvácet. Po zhojení zanícených uzlů může vzniknout kožní řasa znesnadňující provádění hygieny a zvyšující pravděpodobnost vzniku dalšího hemoroidu. Při zánětu okolní tkáně dochází rovněž ke svědění a pálení.

Typickým příznakem vnitřních hemoroidů je jasně červená krev, která se objeví po odchodu stolice na toaletním papíře nebo v toaletní míse. Krvácení z konečníku je bez ohledu na příčinu vždy varovným znamením, o kterém byste měli informovat svého praktického lékaře. V pozdějším stadiu se vnitřní hemoroidy mohou projevit prolapsem neboli vyhřeznutím z konečníku. Potíže se postupně zhoršují. V prvních stadiích se hemoroidální uzel sám vrátí zpět, později je nutné ho vsunout na původní místo rukou, v posledním stadiu je jediným možným řešením operace. Komplikací může být uskřinutí hemoroidálního uzlu. Prolaps je také často komplikován zánětem pokožky v okolí řitního otvoru. Je způsoben tím, že při prolapsu se na pokožku dostane i hlen se zbytky stolice, pokožku podráždí a poruší její přirozenou obranyschopnost. Pokožku pak mohou snadněji osídlit bakterie a kvasinky, jež způsobují svědění a pálení.

 

Prevence vzniku hemoroidů

Hemoroidům lze předejít,  odstraníme-li všechny ovlivnitelné rizikové faktory. Na prvním místě musíme pečovat o to, abychom měli pravidelnou stolici a netrpěli zácpou. Toho je možné docílit vhodným složením stravy, dodržováním pitného režimu a fyzickou aktivitou. Pohyb je také důležitý u osob se sedavým zaměstnáním. Dále je třeba vyhýbat se usilovnému tlačení při pokusu o vyprázdnění a netrávit na toaletě zbytečně dlouhý čas, například čtením. Doporučujeme také vyhýbat se zvedání těžkých předmětů a v případě nadváhy upravit tělesnou hmotnost. Samozřejmostí je pečlivá hygiena konečníku a jeho okolí. Toto pravidlo platí dvojnásob v případě již vzniklých hemoroidů.