Typy hemoroidů - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Typy hemoroidů

Hemoroidy jsou zvětšené uzly vznikající rozšířením cév žilní pleteně pod sliznicí i kožním epitelem konečníku. Podle lokalizace je dělíme na vnější a vnitřní.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Hemoroidy jsou zvětšené uzly vznikající rozšířením cév žilní pleteně pod sliznicí i kožním epitelem konečníku. Podle lokalizace je dělíme na vnější a vnitřní.

 

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou rozmístěny kruhovitě podél řitního otvoru. Pokud jsou uzly zvětšené, mohou způsobovat potíže s hygienou, což se projeví podrážděním, zánětem a svěděním. Porušení obranyschopnosti kůže v blízkosti řitního otvoru vede k usídlení mikrobů a kvasinek, což svědění zhoršuje. Vnější hemoroidy jsou náchylné ke vzniku trombózy (vzniku krevní sraženiny) vedoucí k otoku a mnohdy značné bolestivosti. Sraženina se sice po několika dnech vstřebá, ale po uzlu zůstane kožní výchlipka, která opět ztěžuje hygienu v této oblasti. Uzel také může prasknout a krvácet. Vzhledem k tomu, že kůže v řitním otvoru, na rozdíl od sliznice konečníku, obsahuje nervová vlákna, jsou vnější hemoroidy bolestivější než vnitřní.

 

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy většinou nejsou bolestivé, způsobují „jen“ nepříjemné pocity. Jejich typickým znakem je krvácení z konečníku, což pacient většinou pozná podle jasně červené krve na toaletním papíře nebo v toaletní míse. Krev se může objevit i na spodním prádle. Vyšší stupně vnitřních hemoroidů se projevují i přítomností hlenu. Krvácení spojené s výraznou bolestivostí většinou s vnitřními hemoroidy nesouvisí. Zanedbaná léčba vnitřních hemoroidů vede ke komplikacím, ke kterým patří výhřez hemoroidu neboli prolaps. Velké hemoroidální uzle mohou být při vyprazdňování vytlačeny z konečníku. V prvních stadiích, která jsou častější, se ještě samy vtáhnout zpět. V pozdních stadiích je již nemožné je vrátit zpátky a jediným možným řešením je operace.

 

Čtyři stupně vnitřních hemoroidů

  • I. stupeň: mírně zvětšené, nebolestivé hemoroidální uzly, které se projevují občasným krvácením.
  • II. stupeň: uzly při vyprazdňování občas vyhřezávají ven, ale samy se vrátí zpět.
  • III. stupeň: vyhřezlý uzel je třeba zatlačit do konečníku rukou. Nemocní si často stěžují na „pocit vlhké řiti“ a špinění spodního prádla.
  • IV. stupeň: vyhřezlé hemoroidy již nelze vrátit do konečníku zpět.

Řadu lidí vyděsí, objeví-li krev vytékající z konečníku, s návštěvou lékaře však většina z nich otálí. Důvodem je stud a paradoxně také obava z nádorového onemocnění. Tito lidé pak hledají rady na internetu, vstupují do diskusí a různých poraden, aby mohli zahájit samoléčbu vlastními prostředky nakoupenými v lékárnách. Návštěvu specialisty odkládají, protože tuší, že bude muset udělat vyšetření, a to je pro ně stresující představa. V článku o vyšetření hemoroidů zjistíte, že se proktologického vyšetření bát nemusíte.