Vyšetření hemoroidů - Lepší péče
Témata: 

Vyšetření hemoroidů

Při podezření na hemoroidy a vždy, když se objeví krvácení z konečníku, je nutné navštívit praktického lékaře, který vás doporučí do ordinace specialisty na oblast rekta – proktologa. Je nutné počítat s tím, že lékař bude chtít váš konečník vidět a samozřejmě i vyšetřit. Je především ve vašem zájmu, aby lékař provedl všechny potřebné postupy vedoucí ke správné diagnóze. Jakkoliv to pro vás může být nepříjemné, proktolog je profesionál, který vyšetření provede s ohledem na vaše soukromí.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Při vyšetření je třeba odlišit hemoroidy od jiných onemocnění konečníku, kterých je celá řada. Patří mezi ně řitní trhliny, polypy, kondylomata, píštěle, abscesy, kvasinkové infekce, nespecifické střevní záněty (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) a také nádorové onemocnění – kolorektální karcinom. Vyšetření u proktologa se skládá z několika částí:

  1. Anamnéza

Lékař zahájí vyšetření rozhovorem na téma výskytu onemocnění v rodině, charakteru, intenzity a doby trvání obtíží a dalších nemocí, včetně alergií a užívání léků. Také se zeptá na nádorová onemocnění u příbuzných, zejména na výskyt rakoviny konečníku a tlustého střeva.

  1. Fyzikální vyšetření

Následuje celkové vyšetření pacienta zaměřené na oblast břicha a malé pánve včetně vyšetření konečníku pohledem a pohmatem. Vyšetření per rectum provádí lékař prstem v latexové rukavici za použití znecitlivující masti. Vyšetření se provádí v poloze „na čtyřech“, která může být nepříjemná, ale k provedení vyšetření je nutná. Toto vyšetření trvá přibližně jednu minutu.

  1. Speciální proktologická vyšetření

  • Anoskopie je vyšetření análního kanálu pomocí anoskopu. Anoskop je krátká neohebná trubice, která slouží lékaři k prohlídce celého análního kanálu a oblasti nad svěrači. Vyšetření trvá jen několik minut a je nebolestivé, protože lékař používá gel způsobující místní znecitlivění a anoskop zavádí do konečníku šetrně.
  • Rektoskopie je obdobná metoda, která lékaři umožní prohlédnout celou oblast konečníku. Rektoskop je neohebná trubice asi třicet centimetrů dlouhá, opatřená optickým systémem a studeným světlem. Po nasazení optiky proktolog pozoruje svým zrakem vnitřek konečníku. Vyšetření trvá přibližně deset minut a opět se při něm používá znecitlivující gel, takže není třeba se bát bolesti. Rektoskopem také lékař může bezbolestně odebrat vzorky tkáně na další vyšetření.
  • Sigmoideoskopie je vyšetření konečníku a části tlustého střeva pomocí ohebného endoskopického přístroje o průměru přibližně jeden centimetr. Obraz je přenášen na obrazovku. Vyšetření trvá přibližně patnáct minut a může se po dohodě s lékařem provádět v částečném utlumení, analgosedaci, která zmírní vnímání nepříjemných pocitů a tlaku v břiše při vyšetření.
  • Ultrazvukové vyšetření konečníku slouží k vyšetření sliznic rekta. Probíhá stejně jako jiná ultrazvuková vyšetření a používá se při něm sonda, která se zavádí do konečníku. Průběh vyšetření sleduje lékař na obrazovce ultrazvukového přístroje. Vyšetření trvá několik minut a je nebolestivé.

K potvrzení vnitřní hemoroidů většinou stačí výsledek rektoskopie, ale při nálezu krve ve stolici by měla být zejména u starších pacientů provedena kompletní kolonoskopie k vyloučení kolorektálního karcinomu, který mohou hemoroidy zamaskovat.

Jak se na vyšetření připravit?

Před plánovaným vyšetřením je důležité dobře vyprázdnit dolní část tlustého střeva. Způsoby se liší podle zvyklostí jednotlivých ambulancí. Využívá se aplikace vlažné vody do konečníku (klyzma), zavádění glycerinových čípků či využití rektálního roztoku s aplikátorem (Yal).