Životospráva při hemoroidech - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Životospráva při hemoroidech

Hemoroidální nemoc je třeba v první řadě včas léčit. Dodržováním vhodné životosprávy je možné také mírnit potíže, které hemoroidy způsobují.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Zdravá strava

Změně jídelníčku jsme se věnovali v samostatném článku. Z něj vyplývá, že je důležité do jídla zařadit potraviny obsahující vlákninu, která podporuje vyprazdňování a brání vzniku zácpy. Vlákninu obsahují například celozrnné pečivo, luštěniny, rýže natural, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy a některá semena. Ze stravy je třeba vyřadit rafinované cukry a omezit kořeněná i smažená jídla. Strava by měla obsahovat také dostatek vitaminů C, E, K a P. Ty zpevňují cévní stěnu a zabraňují krvácení z hemoroidů. Přednost dáváme přírodním vitaminům obsaženým v ovoci a zelenině, ale lze je užívat i ve formě doplňků stravy.

 

Pitný režim

Denně je třeba vypít 1,5 až 2 litry tekutin, nejlépe čisté vody. Omezte konzumaci kávy, kakaa, kolových nápojů, černého čaje a alkoholu. Vhodné jsou bylinné čaje obsahující například květ měsíčku, kořen pampelišky, řebříčkovou nať nebo list kopřivy.

 

Intimní hygiena

Toaletní papír k provádění intimní hygieny nestačí. Po každém vyprázdnění použijte v první fázi očisty měkký toaletní papír a pak proveďte dočistění vlhkým způsobem. Do zaměstnání nebo na cesty si pořiďte balíček vlhčených ubrousků určených speciálně pro hemoroidy. Lze je zakoupit v lékárně. Doma očistěte konečník neparfémovaným mýdlem a proudem vlažné vody ze sprchy nebo bidetu a jemně vysušte k tomu určeným bavlněným ručníkem. Ručník nebo ubrousky jemně přikládejte, postiženou oblast jimi netřete. Vyhýbejte se koupelím v horké vodě a noste bavlněné spodní prádlo. Syntetické spodní prádlo způsobuje zapaření a stav hemoroidů zhoršuje.

 

Pohyb

Pro probuzení a udržení činnosti střev je důležitý pravidelný pohyb. Ideální je chůze nebo plavání. Nevhodné jsou aktivity, které vyžadují dlouhé sezení, například cyklistika nebo jízda na rotopedu. Ze speciálních cviků trénujte posílení svalů pánevního dna a svěračů konečníku. Toto cvičení zabere jen několik málo minut denně a lze ho provádět ve všech polohách, například při jízdě dopravními prostředky. Stačí zatnout svaly, držet je několik sekund sevřené a pak sevření povolit. Cvik několikrát za sebou opakujte. Postupem času se snažte prodlužovat dobu sevření i počet opakování.

 

Zácpa

Zácpa přispívá k rozvoji a zhoršování hemoroidů. Snažte se vytvořit si reflex na pravidelné vyprazdňování. Zkuste například každé ráno vypít sklenici teplé vody. Během dne stolici nezadržujte a nesnažte se vyprázdnění odkládat, „až se to bude více hodit“. Pokud nelze jinak, používejte k vyprázdnění šetrná projímadla, například psyllium, lněné semínko, glycerinové čípky či laktulosu. S jejich výběrem vám pomohou v lékárně.

 

Sedací koupele

Sedací koupel pomáhá hlavně u prolabujících hemoroidů. Voda by měla být vlažná a doba působení přibližně patnáct až dvacet minut. Sedací koupele se připravují z květu heřmánku, měsíčku, kořene kostivalu, listů jitrocele nebo dubové kůry.