Vytisknout Poslat na e-mail

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte si, co na toto onemocnění pomáhá a jak mu předcházet.

Jak bércové vředy vypadají

Bércový vřed je chronické a dlouhodobé onemocnění, které výrazně ovlivňuje každodenní život pacienta. Má podobu chronického defektu kůže, který je charakterizován postupným rozkladem tkáně a jejím odumíráním. Název tohoto onemocnění je odvozen od oblasti bérců, kde vzniká.

Začínající bércové vředy se nejčastěji projevují zhoršením kvality kůže. Obvykle se ztenčuje a vysychá, nebo je naopak zmokvalá. Objevit se může také zarudnutí kůže, otok, svědivý ekzém a ztráta ochlupení v daném místě. Vzniklý vřed je poté na kůži velmi dobře viditelný a ohraničený, mívá tmavě červenou až fialovou barvu.

Bércový vřed mívá podobu otevřené rány, a může být proto vstupní branou pro nejrůznější infekce.

Jaké jsou příčiny vzniku bércových vředů

Příčin bércových vředů může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří:

  • onemocnění žil,
  • onemocnění tepen,
  • cukrovka,
  • a jiné příčiny (např. úrazy, nadměrné teplo či chlad).

Velmi často se přitom jedná o kombinaci většího množství faktorů. Vzniknout mohou i jako důsledek různých nádorových, autoimunitních, hematologických, lymfatických a dalších onemocnění.

Jak na bércové vředy aneb jaký je postup léčby

Léčba bércových vředů v prvé řadě spočívá v odstranění příčin, které toto onemocnění vyvolaly. Obecně je velmi důležité postiženou končetinu co nejvíce odlehčovat a minimalizovat jakýkoliv tlak, který by na poranění působil.

Následná léčba se poté odvíjí od konkrétní příčiny vzniku bércových vředů.

  • Pokud je příčinou onemocnění žil, používají se zpravidla takzvaná venofarmaka (tedy léky pomáhající zlepšit funkci cévní stěny).
  • Pokud má bércový vřed původ v onemocnění tepen, podávají se v rámci léčby léky zvyšující prokrvení.
  • Jestliže k onemocnění dojde vlivem cukrovky, je důležité důsledně dodržovat diabetickou dietu.

Vyzkoušejte vlhké ošetřování ran

Při léčbě tohoto onemocnění se velmi často používají postupy, které jsou založeny na principu vlhkého ošetřování ran. Díky tomu se na ráně vytvoří vlhké mikroklima a dochází k urychlení hojení rány.

Zároveň se využívá moderní krytí, které je pro vlhké ošetřování ran určené a k ráně se nepřichytí. Při převazu tak nedochází k případnému poškození nově vytvořené tkáně. Vyzkoušet můžete pěnové krytí Askina® DresSil Border, které kombinuje měkkou silikonovou vrstvu na jedné straně a paropropustnou vodotěsnou fólii na druhé straně.

Pro pravidelné čištění rány je vhodný například irigační roztok na rány Prontosan®, který slouží k čištění, oplachování a zvlhčování kožních ran. Na podobném principu funguje i Prontosan® Wound gel nebo Prontosan® Wound Gel X. Ideální je přitom roztok a gel kombinovat. Díky tomu bude rána stále udržována vlhká a bude chráněna před další možnou infekcí. Zároveň v ní vznikne optimální prostředí pro hojení.

Pokud bércovými vředy trpíte, měli byste se vyhýbat dlouhodobým účinkům tepla (tedy opalování nebo třeba pobytu v sauně). Důležitý je také pravidelný pohyb a omezení dlouhého sezení nebo stání. Pamatovat byste měli také na pohodlnou obuv a ponožky bez škrtícího okraje.

Jsou bércové vředy nakažlivé?

Bércové vředy nakažlivé nejsou. Stejně tak nejsou ani dědičné. Zdědit však můžete některá onemocnění, která k jejich vzniku následně vedou (například chronické žilní onemocnění).

Jak předcházet vzniku bércových vředů

Některým onemocněním, která mohou bércové vředy způsobovat, lze poměrně dobře předcházet. Jako skvělá prevence křečových žil například slouží přiměřený pohyb, a to třeba v podobě chůze, běhu nebo nordic walkingu. Pokud máte sedavé zaměstnání, je vhodné si pravidelně stoupnout a vypnout se několikrát na špičky nohou.

Dobrý stav krevního oběhu můžete podpořit také vyváženým jídelníčkem s dostatečným obsahem ovoce, zeleniny, bílkovin a zdravých tuků. Pamatujte také na správný pitný režim. Jako vhodnou prevenci lze zařadit také to, když unaveným nohám ulevíme a položíme je na chvíli výš než zbytek těla (např. na polštář).

Používat můžete také emulzi Linovera® Emulsion, která obsahuje hyperokysličené mastné kyseliny a nanáší se právě pro prevenci a léčbu bércových vředů nebo třeba diabetické nohy. Emulze je dostupná v e-shopu B. Braun.

Závěrem

Bércové vředy jsou bolestivým onemocněním, které pacienta ovlivňuje po fyzické i psychické stránce. Mnoho osob se za svůj zdravotní stav stydí, což může vést k sociální izolaci. Důležité je včas zahájit léčbu, která může pomoct projevy této nemoci výrazně zmírnit.

Upozornění

Níže uvedené produkty jsou zdravotnické prostředky. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.
Askina® DresSil Border je určen pro ošetřování mírně exsudujících ran, od částečného postižení až po kožní defekty v plné tloušťce, např.: tlakové vředy, venózní a arteriální bércové vředy, diabetické vředy na nohou, popáleniny 1. a 2. stupně, místa odběru kožních štěpů, trhliny kůže a oblasti, které se obtížně pokrývají.
Linovera® Emulsion je určen pro prevenci a léčbu vaskulárních ulcerací, ulcerací diabetické nohy a dekubitu 1. stupně.
Prontosan® Wound Irrigation Solution je irigační roztok na rány určený k čištění, oplachování a zvlhčování akutních, chronických a infikovaných kožních ran, popálenin 1. a 2. stupně.
Prontosan® Wound Gel je určený k čištění, zvlhčování a dekontaminaci akutních, chronických a infikovaných kožních ran a popálenin 1. a 2. stupně.
Prontosan® Wound Gel X je určený k čištění, zvlhčování a dekontaminaci akutních, chronických a infikovaných kožních ran a popálenin.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek