Vytisknout Poslat na e-mail

Cukrovka (diabetes) je metabolické onemocnění, při kterém je porušeno zpracování cukrů v buňkách. Ke vstupu cukru do buněk je nezbytný hormon inzulin. Buď ho má diabetik nedostatek (diabetes I. typu), nebo jeho buňky s inzulinem nespolupracují (diabetes II. typu). Postupující cukrovku provázejí chronické komplikace související s poškozením drobných cév a nervů.

Příčiny vzniku diabetické nohy

Příčinou vzniku diabetické nohy je onemocnění nervových vláken v kůži. Projevuje se mravenčením, brněním nohy a potížemi při chůzi. Podněty, které zdravý člověk vnímá jako nepříjemné a bolestivé, diabetik necítí. Nereaguje na kamínek v botě, otlak způsobený shrnutou ponožkou nebo malou botou. Ke vzniku poranění kůže přispívá i oslabení svalů a ztráta její pružnosti. Vlivem špatného prokrvení se každý defekt obtížně hojí. Vázne i ochrana proti bakteriím a plísním a zvyšuje se náchylnost rány k infekci.

Klasifikace diabetické nohy

Stupeň postižení hodnotíme stupněm 1 až 5. První stupeň označuje povrchové poškození pokožky, v dalších dvou stupních je postiženo podkoží a vazivo. Později se rozvíjí gangréna, nejprve s místními projevy, posléze celé nohy. Při gangréně se tkáň v důsledku nedostatečné výživy a vlivem bakterií rozkládá a ohrožuje život pacienta otravou krve a selháním organismu. Někdy je nutné nohu postiženou gangrénou amputovat.

Ošetření diabetické nohy

Při ošetření diabetické nohy je třeba ránu očistit od odumřelé tkáně, působit preventivně proti infekci a maximálně podporovat hojení. Je vhodné dodržovat principy vlhkého hojení.

K prevenci infekce jsou vhodné antiseptické roztoky Prontosan® nebo Argogen spray®, ke krytí rány pak výrobky řady Askina® ze sortimentu firmy B. Braun. S výběrem prostředků pro ošetření diabetické nohy pomohou zaměstnanci prodejny zdravotnických potřeb Zelená hvězda

Jak zvládnout péči o diabetickou nohu

U všech chronických ran platí zásada poraněním předcházet a nezlehčovat je. K obecným doporučením patří na prvním místě léčba (kompenzace) cukrovky a dalších přidružených nemocí. Dále je třeba myslet na životosprávu, nekouřit, nepít alkohol a jíst zdravou stravu, vyhýbat se zatížení nohou, tedy dlouhému stání a dlouhým pochodům.

Jak pečovat o nohy

Vzhledem o omezené citlivosti nemusí diabetik poranění zjistit včas. Nohy si musí kontrolovat, třeba s pomocí zrcátka. Měl by zvýšeně pečovat o kůži nohou, promašťovat ji a léčit plísňová onemocnění. Zraněním nohy lze předejít používáním ponožek a obuvi vhodné pro diabetiky a tím, že nebude chodit naboso. Odstranění kuřích ok, otlaků a pedikúru je vhodné přenechat odborníkům. Problémy související s diabetickou nohou pomůže řešit i podologická ambulance či poradna spolupracující s diabetology.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek