Přípravky k ošetření proleženin a vředů
Pro léčbu špatně se hojících ran, především proleženin, bércových vředů a diabetické nohy, používáme celou řadu přípravků a zdravotnického materiálu, které ovlivňují jednotlivé fáze hojení. Přednost dáváme krytí, které umožňuje vlhké hojení ran.
Antiseptické přípravky
Úkolem imunitního systému je zbavit ránu mikroorganismů, čemuž můžeme pomoci antiseptickými přípravky, které odstraní z rány infekci. Obsahují látky na bázi antibiotik i látky, které usnadňují jejich průnik bakteriálním biofilmem.
- Antiseptické roztoky používáme k oplachům a pomáhají i při snímání obvazů přilepených k ráně.
- Antiseptika ve formě gelu necháváme v ráně až do dalšího převazu, působí tedy antisepticky po delší dobu, podobně jako pasta se stříbrnými ionty.
- Další možností je využití krytí v podobě gázy napuštěné antiseptickou mastí, případně obvazů obsahujících stříbrné ionty.
Odstranění odumřelé tkáně
Buňky imunitního systému dokážou rozložit i vlastní odumřelou tkáň. Je to však proces pomalý, který hojení brzdí, a nekrotická tkáň je současně terénem pro nasednutí mikrobiální infekce. Existuje několik možností, případně jejich kombinace, jak ránu mrtvé tkáně zbavit.
- Odumřelou tkáň od živé oddělí chirurg pomocí svých nástrojů.
- Některá pracoviště v poslední době využívají larvy mouchy bzučivky zelené, které mrtvou tkáň v ráně konzumují.
- Lze využít i přípravky ve formě masti nebo gelu s obsahem enzymů, které nekrotickou tkáň rozloží, případně připraví pro chirurgický zákrok.
- Lidské tělo obsahuje také enzymy schopné rozložit nekrotickou tkáň. Tyto enzymy stačí podpořit vhodným vlhkým prostředím a rozloženou tkáň pohltit speciálním krytím.
Regulace zánětlivého výpotku (exsudátu)
V ráně se tvoří zánětlivý výpotek, živná půda pro pomnožení bakterií. Ránu je možné „vysoušet“ nepřilnavým krytím, které dokáže tento výpotek pohltit a nebezpečí rozvoje infekce zmírnit.
Podpora tvorby nové tkáně
Novotvorbu granulační tkáně a epitelu podporuje krytí založené na principu vlhkého hojení. Tento druh obvazového materiálu nově vzniklou tkáň chrání, udržuje v ráně optimální prostředí, především vlhkost a teplotu, reguluje i množství exsudátu a při převazech se snadno odstraňuje.
Řada z těchto moderních materiálů je dostupná v prodejnách zdravotnických potřeb a je možné je používat i v domácí péči. Péčí o chronické rány se zabývají specializovaná centra léčby chronických ran.
Antiseptické vlastnosti mají například přípravky značky Prontosan®, Argogen spray® nebo krytí Braunovidon® a Askina®. Pro ošetření chronických ran a vlhké hojení lze doporučit například krytí značky Askina® a značku Linovera® či Askina® Barier film® pro prevenci. S výběrem správného typu zdravotnického materiálu vám poradí v prodejnách zdravotnických potřeb Zelená hvězda.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
Poradna„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...
Celý článekHojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...
Celý článekDlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...
Celý článek