Vytisknout Poslat na e-mail

Proleženiny (dekubity) vznikají často u nemocných s omezenou citlivostí, například po úrazu páteře nebo těch, kteří jsou dlouhodobě v bezvědomí. Jaká místa na těle jsou ohrožena a lze proleženinám předcházet?

Prevence proleženin tedy záleží především na ošetřovatelském personálu. Proleženiny mají typickou lokalizaci, takže jejich vznik lze nejen předvídat, ale je mu také možné předcházet. Ohrožena jsou především místa se ztenčenou tukovou vrstvou. Nejčastěji se vyskytují v týle, na lopatkách, loktech, v sakrální krajině, na hýždích a patách.

U jednoho pacienta se mohou vyskytovat současně proleženiny na různých místech a v několika stupních:

I. stupeň

Vyznačuje se otlakem bez poškození kůže. Místo, většinou nad kožním výčnělkem, je trvale zarudlé, oteklé, teplé a nebolestivé. Nemocný ale může pociťovat pálení nebo svědění pokožky.

II. stupeň

Projevuje se velkou bolestivostí. Na místě otlaku vzniká puchýř, který zůstává neporušený nebo praskne. Vrchní vrstva pokožky je poškozena.

III. stupeň

Proleženina již postihuje podkožní vrstvu tkáně, která odumírá, a tvoří se hluboký vřed. V ráně může být vidět i podkožní tuk. U nemocného můžeme pozorovat všechny známky probíhajícího zánětu včetně teploty a nechutenství.

IV. stupeň

Tento stupeň je charakterizován poškozením svalové tkáně i kosti a posléze jejich odumíráním. V místě proleženiny je často přítomen hnisavý povlak a černá vrstva odumřelé tkáně.  

Prevenci a komplexní péči o proleženiny můžete zajistit například použitím prostředků z kufříku Prevence a léčba dekubitů, který vyrábí společnost B. Braun. Jeho součástí je jak speciální obvazový materiál, tak přípravky na ošetření kůže. Jejich kombinací je možné vzniku proleženin předcházet.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Ošetřování ran v domove pro seniory
Léčba dekubitů v domovech pro seniory

„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
prontosan na hojení ran
Dekubity (neboli proleženiny) – jak vypadají, co pomáhá na prevenci a jak je správně léčit

Dlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...

Celý článek