Vlhké hojení ran
Pojďme se ohlédnout do historie medicíny, abychom si ukázali, kdy bylo vlhké hojení objeveno. Vlhké hojení je známo již od dob starých léčitelů, jen se na něj trochu zapomnělo, protože i přikládání gázy mělo své výhody. I když byl v 70. letech minulého století prokázán příznivý efekt vlhkého hojení na rány, jeho zavedení do medicínské praxe trvalo bezmála třicet let. Dnes je už v některých případech vlhké hojení ran metodou první volby.
Jak vlhké prostředí napomáhá hojení ran
Rána vylučuje tekutinu obsahující řadu výživných látek a růstových faktorů, pomocí nichž tělo hojení ovlivňuje. Hojení je účinnější, pokud se vlhké prostředí v ráně udrží.
Krytí pomáhá ve všech fázích hojení. Ve fázi čištění podporuje imunitní systém a čisticí procesy v ráně. Ve fázi granulace přispívá k činnosti buněk podílejících se na novotvorbě granulační tkáně. V poslední fázi epitelizace napomáhá růstu kožních buněk.
Vlastnosti krytí pro vlhké hojení ran
Vlastnosti krytí pro vlhké hojení by se daly snadno shrnout do sloganu „Pomáhat a chránit“. Kromě ochrany před infekcí krytí zvládne například regulovat množství tekutiny v ráně, v případě potřeby dodávat vlhkost, pomáhat při čištění rány, působit proti mikroorganismům a vstřebávat do sebe škodliviny, které v ráně bakterie vytvoří. Při převazu krytí pro vlhké hojení také nedochází k poškození rány stržením zaschlého přilepeného obvazu. Materiál, který drží krytí na místě, je prodyšný, kůži nedráždí a jeho odstraňování nebolí. Někdy je krytí uzpůsobeno tak, aby bránilo podtečení tělních tekutin, například moči.
Kdy je možné využít vlhkého hojení ran
Krytí pro vlhké hojení se uplatňuje u akutních i chronických ran. Lze ho použít u operačních a řezných ran, odřenin, popálenin či poleptané kůže. U chronických ran se úspěšně požívá k ošetření proleženin, bércových vředů, diabetické nohy a ran souvisejících s onkologickým onemocněním. V dnešní době jsou zřizována centra léčby chronických ran, která se na léčbu špatně se hojících ran specializují. V širokém sortimentu se dobře orientují prodejny zdravotnických potřeb, kde vám proškolený personál poradí s výběrem. Navštívit můžete například prodejny Zelená hvězda nebo náš eshop. Obracet se můžete také přímo na konzultanty týmu hojení ran.
Proč používat krytí pro vlhké hojení ran
Kromě nesporných výhod pro samotného pacienta, ke kterým patří kratší doba hojení a hospitalizace, menší bolest, snížení počtu komplikací a recidiv, musíme brát v úvahu i výhody ekonomické. Snadnější manipulací, menším počtem převazů se šetří ekonomické prostředky, čas lékařů i ošetřujícího personálu. Nesmíme zapomínat ani na to, že metodu vlhkého hojení při použití vhodného krytí zvládnou i ošetřovatelé v domácí péči.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
Poradna„Některé domy seniorů možná nevědí, že se na vás mohou obrátit a nebude je to nic stát.“ ...zaznělo...
Celý článekHojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...
Celý článekDlouhodobě ležící pacienti často trpí na takzvané dekubity (neboli proleženiny). Zjistěte, do jakých...
Celý článek