6. 9. 2015
Vytisknout Poslat na e-mail

Mikroorganismy, především bakterie, které máme na rukou, najdeme hlavně mezi prsty, na jejich konečcích i za nehty. Některé bakterie osidlují ruce přechodně, jiné trvale.

Trvale osídleny jsou například oblasti kožních záhybů, nehty a jejich okolí. Přechodná mikroflóra závisí na prostředí i vykonávané práci. Za pozornost stojí ruce zdravotníků, jejichž osídlení bakteriemi se výrazně liší od běžné populace. Mikroorganismy pocházející ze zdravotnického prostředí mohou být velmi odolné.

Přechodná bakteriální flóra se přenáší kontaktem a je často zodpovědná za vznik nozokomiálních infekcí. Tak označujeme nákazy, které mají souvislost s hospitalizací nebo výkonem provedeným ve zdravotnickém zařízení.

Jak se zbavit bakterií na rukou?

Bakterií se částečně můžeme zbavit správně provedeným umytím rukou s použitím mýdla a následným osušením. Při tomto postupu se většina přechodné mikroflóry mechanicky odstraní. Pro úplné odstranění bakterií je nutné ruce vydezinfikovat, tedy použít speciální přípravky, většinou na bázi alkoholu. Ty zničí mikroorganismy, které se nepodařilo odstranit mechanickou očistou.

Postup, který je běžnou součástí osobní hygieny každého člověka, se nazývá mechanické mytí rukou. Odstraňuje nečistoty a částečně i přechodnou mikroflóru. V místech, kde je třeba předcházet šíření možné nákazy, například v potravinářských výrobnách nebo stravovacích provozech, se používá hygienické mytí rukou. Využívá se při něm mýdel s dezinfekční přísadou, které odstraní nečistoty a zahubí i nesmyté bakterie.

Ve zdravotnickém prostředí, kde hrozí přenos bakterií, běžné mytí rukou nestačí. Jednotlivé způsoby mytí rukou se liší jak postupem, tak použitými prostředky. Lze říci, že čím náročnější úkon se chystá zdravotník provést, tím důkladnější musí být očista jeho rukou. Je tedy rozdíl, chystá-li se lékař k měření krevního tlaku nebo k chirurgickému zákroku.

Ve zdravotnických zařízeních je nutné ruce dezinfikovat

Ve zdravotnických zařízeních by měla být hygienická dezinfekce rukou běžná. Chrání ošetřující personál i pacienty před infekcemi, které se přenášejí dotykem. Hygienická dezinfekce se týká i návštěv na lůžkových odděleních. Nároky na čistotu rukou zdravotníků provádějících operační zákroky jsou ale ještě vyšší.

Mechanické mytí rukou před chirurgickou dezinfekcí odstraňuje nečistoty a přechodnou mikroflóru z pokožky rukou a předloktí před chirurgickou dezinfekcí. Po mechanickém mytí rukou a předloktí provádějí zdravotníci chirurgickou dezinfekci rukou. Ta má přesně definovaný postup. Dezinfekční přípravky určené k chirurgické dezinfekci rukou se vtírají do suché pokožky rukou a předloktí po stanovenou dobu. Poté se zbytek dezinfekce otře do sterilní roušky.

Doporučené přípravky

Lifosan® soft – jemná mycí emulze s vysokým mycím efektem
Promanum® Pure – alkoholový dezinfekční prostředek s obsahem pěsticích, ochranných a hydratujících látek pro hygienickou dezinfekci rukou
Softa-Man® Acute – alkoholový dezinfekční prostředek s účinností na kompletní spektrum virů pro hygienickou dezinfekci rukou
Softa-Man® ViscoRub – alkoholový viskózní roztok pro hygienickou dezinfekci rukou a k sanitaci rukou v prostředí bez možnosti použití vody
Softalind® Hand Sanitizer – alkoholový dezinfekční prostředek na ruce určený pro citlivou pokožku

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek
Světový den mytí rukou
Světový den mytí rukou 2020: myjte si ruce, ale dělejte to správně

„Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme...

Celý článek