Desatero bezpečného pobytu doma při koronavirové epidemii
Mnozí z vás nechodí během koronavirové epidemie do práce a pracují z domova. Čím se situace liší od ostatních dní, kdy máme home office pouze jeden den v týdnu nebo jsme o víkendu doma?
Zásadní rozdíl je v tom, že musíme více myslet na svoje zdraví, protože lékařská péče je vyhrazena především akutním případům a někteří ambulantní lékaři ordinují on-line. Na co si dát pozor, abychom se také nestali akutním případem? Především je nutné se chránit před nákazou koronavirem. Měli bychom ale myslet i na další zdravotní lapálie, které nás mohou potkat.
Na co myslet při dlouhodobé karanténě
- Každý člen rodiny by měl mít svoji roušku. Vzhledem k jejich nedostatku je možné roušku nahradit šálou nebo šátkem, důležité je mít na veřejnosti nos i ústa zakryté. Šikovnější z nás si již zvládli roušku ušít. Jednorázové roušky je nutné pravidelně měnit, látkové prát minimálně při teplotě 60 °C, lépe však při 90 °C, a žehlit.
- Nezapomínejte na mytí a dezinfekci rukou, což je důležité, zejména když přijdete z venku, kde jste se dotýkali předmětů, na které sahal někdo jiný. Omezte podávání ruky cizím lidem.
- Ke smrkání a kýchání používejte pouze jednorázové papírové kapesníky, po jejich použití si omyjte a vydezinfikujte ruce.
- Vzhledem k častějšímu mytí rukou můžete mít suchou pokožku náchylnější k tvorbě ekzému. Používejte krémy a balzámy na ruce.
- Zkontrolujte si svoji lékárničku. Neměly by v ní chybět léky, které pravidelně užíváte, ani léky na teplotu a nachlazení. Není ale třeba léky hromadit nad rámec běžné zásoby.
- Omezte návštěvy lékaře, pokud to váš stav nevyžaduje. Lékařský předpis na pravidelně užívané léky vám lékař může vystavit a poslat elektronicky.
- Omezte návštěvu lékárny na vyzvednutí receptů a nákup nezbytně nutných zdravotnických pomůcek. Volně prodejné léky a některé zdravotnické prostředky můžete objednávat přes e-shop a kurýr vám je přiveze až domů.
- Pokud patříte mezi rizikové skupiny, raději si potraviny a drogerii zajistěte přes e-shop s dodáním až do domu. Není-li možné nakupovat elektronicky, požádejte své sousedy, známé a blízké, aby vám s nákupem pomohli. Potraviny není nutné hromadit a vytvářet si velké zásoby. Odložte nákup nedůležitých věcí.
- Nepodceňujte jiná onemocnění a nemoci, kterými trpíte. Se svým specialistou můžete být v kontaktu telefonicky, případně e-mailem. Pokud si naměříte zvýšenou teplotu, kontaktujte svého lékaře telefonicky, rozhodně za ním ale nejezděte do ordinace.
- Při pobytu doma mohou vzniknout i drobné úrazy. Nezanedbávejte ošetření a dezinfekci drobných ran a popálenin.
V období koronavirové epidemie bychom měli být především ohleduplní ke svému okolí a solidární s ostatními lidmi. Rouškou chráníme především jiné před námi, nehromaděním zásob potravin a léků umožníme i ostatním lidem, aby sehnali, co potřebují. Zájmem o své okolí můžeme být prospěšní seniorům či lidem, kteří opatření vážící se k epidemii hůře zvládají. Prostě si musíme pomáhat!
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaNepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...
Celý článekHojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...
Celý článekZa pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...
Celý článek