Hygiena rukou ve zdravotnickém zařízení
Když vstoupíme do zdravotnického zařízení, ať již jako pacient nebo jako návštěva, měli bychom myslet na nutnost dodržování hygieny rukou, jejíž hlavní součástí je dezinfekce rukou.
Dezinfekce rukou se týká i návštěv
Každá návštěva, která přichází na návštěvu lůžkového zařízení, by měla dodržovat stejné zásady hygieny rukou jako personál, tedy hygienickou dezinfekci rukou připraveným dezinfekčním prostředkem. Dezinfekce se provádí:
- před kontaktem s pacientem;
- po kontaktu s pacientem;
- při opouštění nemocničního pokoje.
Kromě dezinfekce platí i zásada, že návštěvník zbytečně nesahá na operační či jiné rány ani na kanyly a cévky, které má pacient zavedené.
I pacient se může spolupodílet na prevenci
Pacient ve zdravotnickém zařízení by měl na čistotu rukou myslet dvojnásob. Mytí rukou, jaké provádíme v běžném životě, je ve zdravotnickém zařízení nedostačující. Zdravotnický personál, lékaři, zdravotní sestry a sanitáři, jsou před manipulací s pacientem na lůžkovém oddělení povinni si ruce dezinfikovat roztokem s obsahem alkoholu.
Praxe bohužel ukazuje, že se dezinfekce provádí nedostatečně. Pacient má ovšem právo se zdravotníků na dezinfekci zeptat nebo o ni požádat. Pokud zdravotníci pracují v jednorázových vyšetřovacích rukavicích, musí použít pro každého pacienta nový pár.
Jak položit otázku, zda má zdravotník vydezinfikované ruce
Všímejte si, zda se vás zdravotníci dotýkají vydezinfikovanýma rukama nebo zda používají jednorázové, pro jednoho pacienta určené vyšetřovací rukavice. Měli by si je navléknout přímo před vámi až po provedení dezinfekce rukou. Pokud se tak nestane, můžete zdravotníka na povinnost dezinfekce upozornit. Měli byste to provést nekonfliktním tónem. Můžete zmínit, že se obáváte nemocniční nákazy a velmi vám záleží na tom, aby měl zdravotník vydezinfikované ruce. Nevšimli jste si, že by zdravotník dezinfekci použil, proto ho prosíte, aby ji použil nyní.
Máte právo vyžadovat dezinfekci?
Požadovat dezinfekci je vaším právem. Evropská komise představila v roce 2008 návrh Doporučení o bezpečnosti pacientů včetně prevence a kontroly infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče. Tuto iniciativu připravila právě na základě zjištění, že nárůst výskytu nežádoucích událostí souvisejících s poskytováním zdravotní péče je v celé Evropě alarmující.
Ministerstvo zdravotnictví její hlavní zásady zpracovalo v roce 2009 do informační brožury Rádce pacienta. Uvádí v ní, že ruční dávkovač s dezinfekčním prostředkem s obsahem alkoholu by měl být umístěn v nemocnici na každém pokoji, kde jej lze použít místo mytí rukou. Pokud jste upoutáni na lůžko, můžete požádat personál, aby vám umožnil mytí rukou podle potřeby nebo si nechte přinést vlhké dezinfekční ubrousky.
Brožura rádce pacienta (1. vydání, vydalo Ministerstvo zdravotnictví 2009)
Doporučené přípravky
Softalind® Hand Sanitizer – alkoholový dezinfekční prostředek na ruce určený pro citlivou pokožku
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaNepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...
Celý článekHojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...
Celý článekZa pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...
Celý článek