Kožní mikroflóra
Každý, kdo vstoupí do zdravotnického zařízení, ať již jako pacient, návštěva nebo zaměstnanec, přichází do kontaktu s bakteriemi, které v tomto prostředí přežívají. Bakterie osidlující celé naše tělo včetně kůže mohou snadno měnit hostitele. Člověk je zanechává například na předmětech, kterých se dotýká, a současně je také může dotykem získat.
Přes veškerou snahu o dodržování správných hygienických zásad je ve zdravotnických zařízeních koncentrace bakterií a druhová pestrost mikroorganismů způsobujících různé potíže vyšší než v okolním prostředí. S tím souvisí i větší riziko infekce. Stačí málo – oslabení imunitního systému, přechod do jiného orgánového systému nebo porušení celistvosti kůže spojené s nedostatečnou dezinfekcí.
Další potíž spočívá v tom, že se nemocniční bakterie během svého života opakovaně setkávají s dezinfekčními prostředky a antibiotiky, na které si mohou postupně zvyknout a stát se vůči nim odolné, rezistentní.
Každý z nás má svoje bakterie
Osidlování organismu bakteriemi začíná hned po narození a po určité době se se svou mikroflórou sžijeme. Při podrobnějším zkoumání bychom na kůži objevili kolem dvou set druhů bakterií. Před průnikem bakterií do těla nás chrání zdravá a neporušená kůže, při jejím poranění funkční imunitní systém. Různé bakterie mají svá oblíbená místa výskytu, a proto se liší osídlení míst suchých, mastných nebo vlhkých, kde je koncentrace bakterií nejvyšší.
Bakterie také s oblibou osidlují ochlupené a vlasaté části pokožky. Nejrozmanitější bakteriální flóru bychom našli v podpaží, kde se setkává ochlupené místo s vlhkým kožním záhybem. Bakterie se zde mimo jiné podílejí i na rozkládání kožního potu, jehož důsledkem je typický zápach.
Na složení mikroflóry má vliv i úroveň hygieny a používané kosmetické přípravky včetně mýdel. Bakterie osidlují kůži trvale nebo přechodně. V souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení, při ambulantním ošetření nebo při hospitalizaci může člověk získat nozokomiální nákazu. Jejím původcem jsou jak bakterie přechodné, získané až v nemocničním prostředí, nebo mikroflóra osidlující pokožku trvale, zvlášť pokud jde o rezistentní kmeny, které si pacient přinesl z domácího prostředí. Ty se mohou projevit až při nemoci nebo zákroku.
Králem kůže je stafylokok
Na kůži se běžně vyskytuje především Staphylococcus epidermidis a jeho příbuzný, zlatý stafylokok. Výskyt zlatého stafylokoka ovlivňují některé nemoci, jako je cukrovka, selhávání ledvin nebo chronická kožní zánětlivá onemocnění.
Kromě běžného výskytu na pokožce osidluje i sliznice a většinou žádné potíže nezpůsobuje. Ty nastanou až při poranění kůže. Často ho tedy nacházíme v kožních defektech a zanícených ranách, případně při zánětu sliznic. Jestliže oslabený organismus jeho likvidaci nezvládne, může se rozmnožit a šířit dále do těla.
Tato bakterie se ráda usazuje na všech umělých náhradách v těle včetně kloubů a komplikuje pooperační hojení a další léčbu. Jedním ze způsobů, jak snížit riziko nákazy nejen stafylokokem, je důkladná a správně prováděná hygiena rukou.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaNepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...
Celý článekHojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...
Celý článekZa pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...
Celý článek