Vytisknout Poslat na e-mail

Infekci, která propukne v souvislosti s poskytovanou zdravotnickou péčí, tedy během hospitalizace, ale i v určitý čas po propuštění, ambulantním výkonu či ošetření, označujeme jako nozokomiální. Způsobují ji bakterie trvale žijící v nemocnicích i ty, které do zdravotnického prostředí přinesou lidé zvenčí.

Nozokomiální nákaza může být pro každého pacienta nepříjemnou komplikací, která dobu jeho uzdravování prodlouží. Nejčastěji postihuje dýchací ústrojí, močové cesty, krevní řečiště a rány.

Příčinou vzniku této infekce jsou jednoznačně nedostatečná preventivní opatření, která mají pacienta před infekcí ochránit, nebo porušení správného preventivního postupu. Naprostým základem je dokonalá dezinfekce rukou zdravotnického personálu a dodržování zásad správné hygieny rukou samotných pacientů.  

Odolnost bakterií neboli rezistence

V prostředí zdravotnického zařízení se mohou vyskytovat i velmi odolné bakterie, které se ve svém životě setkaly s nejrůznějšími antibiotiky i dezinfekčními prostředky, a získaly tak odolnost proti jejich účinku. Bakterie se totiž dokáží proti antibiotikům bránit a touto schopností vybavit všechny další populace. Přizpůsobení se účinku dezinfekčních prostředků a antibiotikům se nazývá rezistence.  

Co dokáže agent MRSA

MRSA je zkratka pro methycillin rezistentní Staphylococcus aureus. Zlatý stafylokok běžně osidluje kůži i sliznice a víc než polovina populace je jeho nositelem. Methicillin patří mezi penicilinová antibiotika, která jsou za normálních okolností proti stafylokokům účinná. MRSA je ovšem výjimka. Bakterie dokáží změnit svoji genetickou výbavu a účinku antibiotik se bránit.

Rezistentní kmeny stafylokoků jsou schopné produkovat betalaktamázu, která rozkládá penicilinová antibiotika. Methicillin má stejné účinky jako penicilin, ale je vůči betalaktamáze odolný. MRSA si ovšem časem poradily i s tímto antibiotikem, a staly se tak obávanou nákazou hlavně u hospitalizovaných pacientů. Jsou příčinou špatného hojení pooperačních a chronických ran, jako jsou proleženiny, bércové vředy a diabetická noha.

Zdrojem infekce mohou být ruce zdravotnického personálu, různé vyšetřovací pomůcky, nástroje a předměty, které se zavádějí do těla. Nákaza se pak mezi pacienty šíří. Infekci může šířit jak pacient s projevy infekce MRSA, tak bezpříznakový bacilonosič, který žádným onemocněním netrpí.  

Zlatý stafylokok postrachem ortopedů

Staphylococcus aureus je postrachem především ortopedických oddělení. Právě v ortopedii hrozí velké nebezpečí infekce v místě chirurgického výkonu (SSI). Stafylokoky rády osidlují nově implantované klouby i ostatní materiály a způsobují nejrůznější pooperační komplikace.

Podle údajů Surveillance of Surgical Site Infections byl v nemocnicích NHS v Anglii zachycen u ortopedických pacientů nejčastěji Staphylococcus aureus. Tvořil 33 % všech bakterií nalezených u pacientů s náhradou kyčelního kloubu, 26 % u pacientů s náhradou kolenního kloubu a 33 % u pacientů operovaných pro zlomeninu krčku stehenní kosti. Kromě stafylokoků mohou nově komplikace způsobit i takové bakterie, u nichž byla rezistence na antibiotika prokázána až v poslední době. Jedná se o bakterie žijící běžně v trávicím traktu – E. coli a Klebsiella.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajemství správné hygieny rukou | Podcast Medicína

Nepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek