Vytisknout Poslat na e-mail

Máme několik možností, jaké pomocníky k mytí rukou použijeme. Pevná mýdla se pomalu stěhují do prádelníků a v koupelnách začínají vítězit mýdla tekutá. Papírové ručníky ve veřejných prostorách zase vytlačují výkonné vysoušeče, které ruce osuší do deseti sekund. Jaké použití mýdla je tedy správné?

Tekuté, nebo pevné mýdlo?

Máme-li na výběr mezi mýdlem tekutým v dávkovači a mýdlem pevným, dáváme přednost mýdlu tekutému. Pevné mýdlo totiž často leží na umyvadle dlouhou dobu a na jeho povrchu mohou přežívat bakterie. Mnoho lidí si myslí, že mýdlo má schopnost bakterie zabíjet. To ale není pravda.

Mýdlo je povrchově aktivní látka způsobující, že se bakterie snadněji uvolní z povrchu kůže a pak se spláchnou vodou stejně tak jako špína. Pokud potřebujeme, aby ruce byly naprosto čisté, musíme po umytí mýdlem a osušení rukou použít ještě dezinfekční prostředek. Tím lze také mytí rukou úplně nahradit.

Ručník, nebo vysoušeč rukou?

Bakteriím se daří v teplém a vlhkém prostředí, proto by po umytí rukou mělo vždy následovat osušení. Je doporučeno používat buď jednorázový papírový ručník, nebo moderní bezdotykový vysoušeč rukou, který ruce osuší extra silným proudem vzduchu již za deset sekund.

U vysoušečů výrobci garantují, že jsou antibakteriální. Ve starých a „pomalých“ vysoušečích se mohou choroboplodné zárodky hromadit a jejich spuštěním šířit do okolí. Pokud není papírový ručník ani moderní vysoušeč k dispozici, použijte papírový kapesník.

V domácím prostředí platí, že každý člen domácnosti by měl mít svůj ručník a ten by se měl často měnit.

Tip na cesty

Jak řešit mytí rukou na cestách, když voda a mýdlo nejsou k dispozici? Pomohou navlhčené ubrousky a papírové kapesníčky na utření nebo dezinfekční přípravek, který zvládne ruce očistit i dezinfikovat.

Tip pro zdravou pokožku

Pokud si ruce myjeme častěji, měli bychom používat šetrné mycí prostředky a po osušení rukou nanést na pokožku hydratační krém na ruce. Každé mytí pokožku odmastí, protože mýdlo odstraní přirozený ochranný film, který kůži chrání. Pokožka se pak snadněji vysuší, je citlivá, suchá a může i popraskat. Krém na ruce přirozený kožní film nahradí a pokožku ochrání před vysušením.

Doporučené přípravky

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajemství správné hygieny rukou | Podcast Medicína

Nepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek