Vytisknout Poslat na e-mail

„Nezapomeň si umýt ruce.“ Tuhle větu jsme jako malí od svých rodičů slyšeli nesčetněkrát a pak jsme je neochotně následovali do koupelny, abychom si podle jejich příkladu pustili na ruce proud studené vody. Poslední měsíce nám však ukázaly, jak důležitá je hygiena rukou a díky pandemii Covid-19 se stala nedílnou součástí našeho každodenního života.

Také letošní Světový den mytí rukou nám především připomíná, že je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně. Světový den mytí rukou připadá na 15. října a Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) jej vyhlašuje už od roku 2008.

Hlavním cílem Světového dne mytí rukou je především upozornit na důležitost pravidelné hygieny rukou. Už před začátkem koronavirové pandemie patřilo mytí rukou k nejdůležitějším a nákladově nejefektivnějším preventivním opatřením, která zabraňují šíření infekčních nemocí. Velká část infekcí se totiž přenáší především rukama. V posledních týdnech a měsících výrazně zvedly znalosti populace v otázkách spojených s důležitostí hygieny rukou. Přesto panuje spousta nejasností, pokud jde o to, kdy a jak je potřeba si mýt ruce.

Jak dlouho se správně mají mýt ruce? Má být voda na mytí rukou teplá? Měli bychom si po umytí ruce vydezinfikovat? Na tyto a další časté otázky odpověděl Doktor Thomas-Jörg Hennig, Business Manager z Centra pro kontrolu infekcí ve švýcarském Sempachu.

Jak často bychom si měli mýt ruce?

Co nejméně, ale tak často, jak je potřeba! Ruce bychom si měli mýt vždy, když je k tomu nějaký důvod. Nezapomeňte si umýt ruce před jídlem a po návštěvě toalety. Samozřejmě si ruce umyjte pokaždé, když jsou viditelně znečištěné a také před přípravou jídla, při nasazování nebo vyjímání kontaktních čoček nebo výměně obvazů. Pak také vždy, když přijdete zvenku domů, a v případě, že jste se dostali do kontaktu s potenciálně kontaminovanými předměty, povrchy, tekutinami nebo nakaženými lidmi.

Je důležité, jak dlouho si myjeme ruce?

Pro dosažení hygienické čistoty rukou, která odpovídá požadavkům zdravotnických zařízeních, by mytí rukou mělo trvat přibližně 40–60 vteřin. Kratší doba snižuje účinnost mycího procesu a rychlé mytí rukou neodstraní ani špínu, ani bakterie.

Jak důležité jsou teplota vody a použití mýdla?

Ideálně by se teplota vody měla pohybovat v rozmezí 20 až 25°C. Teplejší, nebo dokonce horká voda vysušuje pokožku. Naopak mytí rukou příliš studenou vodou je nepříjemné a automaticky vede ke zkrácení doby mytí. Moderní mycí emulze (například Softaskin® nebo Lifosan®) jsou šetrné k pokožce rukou. Ve srovnání s klasickou kostkou mýdla je ovšem k jejich důkladnému opláchnutí potřeba o něco více času.

Je možné si mýt ruce příliš často?

Ano! Příliš časté mytí rukou v průběhu delšího období může vést až k poškození pokožky.

Lze si mýt ruce špatně?

Ano, a tento fakt se často podceňuje. Všichni si myslíme, že si umíme mýt ruce prakticky ode dne, kdy jsme se naučili chodit. Toto přesvědčení se však velmi liší od reality. Nejprve si vždy ruce namočte pod proudem vody a teprve potom použijte mýdlo nebo mycí emulzi.

Důsledně při mytí rukou dodržujte správný postup a čas (30 vteřin). Nakonec ruce pečlivě opláchněte dostatečným množstvím vody – dvě vteřiny opravdu nestačí – a utřete je dosucha. Ideálně použijte jednorázové papírové ručníky. Ale pozor, levné varianty mohou kůži vysušovat.

Jak přesně pravidelná hygiena rukou pomáhá chránit před infekčním onemocněním?

Mytí rukou mýdlem a vodou odstraňuje z pokožky špínu a většinu patogenů a snižuje jejich množství na rukou. Pokud si rukama sáhnete do očí, na nosní nebo ústní sliznici, případně se dotknete otevřené rány, patogeny mohou proniknout do těla a způsobit infekci. Pro vznik infekce je rozhodující množství patogenů, které se do organismu dostanou.

Kdy je vhodné si ruce umýt a kdy dezinfikovat a jaký je mezi mytím a dezinfekcí rozdíl?

Mytí rukou odstraňuje bakterie, a pokud se provádí správně, v běžném životě je obvykle zcela dostačující. V aktuální zhoršené epidemiologické situaci ovšem doporučujeme i pravidelné používání dezinfekčních přípravků. Alkoholová dezinfekce bakterie zabíjí nebo znehybňuje a aplikuje se výhradně na viditelně čisté ruce.

Ve zdravotnictví se zpravidla mytí rukou omezuje na minimum a nahrazuje se dezinfekcí, pokud je to možné. Moderní alkoholové dezinfektanty rukou jsou vysoce efektivní, jejich použití je snadné a rychlé a jsou šetrnější k pokožce než mýdlo a voda. Vyzkoušejte například dezinfekční přípravek na ruce B. Braun Softa-Man® ViscoRub. Zakoupit je můžete online a v kamenných lékárnách.

Je potřeba si po umytí ruce také vydezinfikovat?

Není. Zvlášť pokud si ruce myjete pravidelně. V aktuální pandemické situaci však používání dezinfekčních přípravků doporučujeme. Před použitím dezinfekce ruce vždy důkladně osušte. Pokud byste dezinfektant aplikovali na mokré ruce, mohlo by v důsledku toho dojít k poškození pokožky. Navíc při kontaktu s vodou se dezinfekční přípravek naředí a ztrácí účinnost.

Má B. Braun v nabídce mýdla na ruce a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Řečeno chemickou terminologií, vyrábíme mycí emulze na ruce bez obsahu mýdla. Přípravky B. Braun obsahují pouze vysoce kvalitní kosmetické složky, mají neutrální pH a byly vyvinuty primárně pro zdravotnické profesionály a časté použití.

V naší nabídce najdete parfemované i neparfemované produkty. V průběhu vývoje nových produktů postupně snižujeme také množství barviv obsažených v našich přípravcích. V současné době máme v portfoliu mycí emulze Softaskin® nebo Lifosan®, které zakoupíte online i v síti kamenných lékáren.

Má B. Braun v portfoliu také krémy na ruce?

Jistě. Namáhaná pokožka vyžaduje pravidelnou péči. Naše ošetřující emulze na ruce, které prodáváme pod značkami Trixo® a Trixo®-lind, obsahují pouze vysoce kvalitní pečující složky, jaké najdete například v dětských nebo prémiových denních a nočních krémech. Emulze se rychle vstřebávají a velmi dobře se doplňují s mycími a dezinfekčními přípravky B. Braun. Vyzkoušejte některý z produktů Softaskin®, Lifosan® nebo Softa-Man® ViscoRub. Zakoupíte je online a v kamenných lékárnách.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajemství správné hygieny rukou | Podcast Medicína

Nepropásněte náš nejnovější díl podcastu Medicína, zveřejněný ke Světovému dni hygieny rukou...

Celý článek
Alena Kyselová Jak na rány?
Jak na rány? Hydrogel a správné krytí je základ

Hojení akutních ran, související riziko infekcí nebo rostoucí antibiotická rezistence pacientů...

Celý článek
Děti hygiena rukou
Desatero pro čisté ruce našich dětí

Za pomoci odborníků z Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou a dětských psychologů vytvořila...

Celý článek