5. 11. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

K nejčastějším zdravotním problémům ženské populace patří inkontinence, která má zásadní vliv na kvalitu života. Až 60 % žen trpí během života některým typem inkontinence. I přesto se mnoho žen stále domnívá, že inkontinence je stav patřící k vyššímu věku, a ostýchá se o ní před svým lékařem otevřeně mluvit. Z toho důvodu, že je to jedna z věcí, za kterou se ženy stydí, i když není proč, rozhodla se šestapadesátiletá ambasadorka značky Diveen Danuše Hrbková předat svou zkušenost dál.

Změna života

Danuše Hrbková žila spokojený život v Chomutově, kde pracovala jako úřednice ve státní správě. Její manžel byl vášnivý rybář. Takže pořídit si „něco“ u vody byla nutnost. V době projednávání koupě bohužel Danušin manžel vážně onemocněl, a tak se ocitla před rozhodnutím, zda koupi dokončit nebo ne. ,,Byl to manželův sen a rozhodla jsem se mu ho splnit,“ vzpomíná Danuše, a tak si tedy koupila, jak dodnes říká, ,,dřevěný stan“. Dřevostavbu, naprosto bez ničeho.

Těsně předtím, než její manžel zemřel, pomohla mu splnit sen a koupili si chatu na břehu přehrady.  Za podpory dcery a obrovské pomoci přátel se stala z dřevěného stanu chata k trvalému bydlení. ,,Je to místo plné vzpomínek a můj současný domov,“ doplňuje Danuše.

Začátky inkontinence

Potíže s inkontinencí začala Danuše vnímat ještě v zaměstnání. Prodělala během roku dva záněty močových cest a problémy se objevily nenápadně. Začalo to častějším odbíháním na toaletu v práci. Myslela si, že je to způsobeno pitím kávy, a nijak se tím nezabývala. Jenže z častějšího odbíhání bylo najednou dobíhání na poslední chvíli. ,,To už jsem navštívila svou gynekoložku a dostala jsem léky. Problémy s inkontinencí se pak zlepšily,“ říká Danuše.

Změna života číslo dva

Jenže přišla nemoc. Po závažném infekčním onemocnění se objevilo astma, a tím to zdaleka nekončilo. Začala trpět otoky dolních končetin. Čím víc se zvětšovaly, tím častěji brala diuretika. A kolotoč se dal do pohybu. Na jedné straně užívala léky na inkontinenci, na straně druhé léky na odvodnění. Z otoků se vyklubal závažný lymfatický edém dolních končetin, a tak byla Danuše nucena opustit práci úřednice ve státní správě, která ji naplňovala.

Každý den se setkávala s lidmi žijícími snad ve všech zemích světa. Sdílela jejich starosti i radosti. O to hůř se smiřovala s tím faktem, že už nemůže pracovat. I přesto všechno je s některými v kontaktu dodnes a dostává pozdravy z druhého konce světa.

Odloučení od společenského života

To, že Danuše skončila v plném invalidním důchodu, mělo i své pozitivní stránky – třeba má čas na výlety, které pořádá obec. ,,Jsem vášnivou sběratelkou a ráda jsem jezdila za úlovky na bleší trhy,“ komentuje Danuše. Ale opět se tu objevil problém, jak to zvládnout. Představa, že než někam dojede, už bude muset hledat toaletu, ji brzdila. Pocit, když víte, že od nutkání je jen pár chvil k močení, je hrozný. Danuše proto vzdala všechny aktivity mimo domov. Uzavřela se a s nikým o problému s inkontinencí nemluvila. Je to problém, o kterém se všichni stydí mluvit. Vždy se říkalo, že se jedná o problém žen vyššího věku, ale není to pravda. Inkontinence může postihnout kohokoliv.

Pomoc jménem Diveen

Jednoho dne Danuše náhodou viděla na internetu upoutávku na pomůcky Diveen. Požádala o vzorky a byla překvapená, co dostala. ,,Zdálo se mi to zajímavé a hlavně to rozhodně nebyla pomůcka typu kalhotek a vložek zadržujících moč,“ říká Danuše.

Moc ale nedoufala, že pomůcka bude fungovat. ,,Nakonec to ale dopadlo tak, že jsem mohla procházet milovaným bleším trhem a nic mě nenutilo zoufale hledat nejbližší toaletu.“ svěřuje se Danuše a doplňuje: „Naopak v klidu jsem dojela domů. Styl ,musím teď hned a okamžitě‘ byl pryč.“

Otevřeně a bez tajemství

Danuše byla spokojená a o použití této pomůcky začala mluvit s kamarádkami. ,,Zjistila jsem, že problém s inkontinenci má více žen, než jsem si myslela. Jen o tom nemluví,“ dodává Danuše. Zároveň ale přiznává, že její maminka, která je ze „staré školy“, ji nabádala, ať se s inkontinencí nikomu nesvěřuje, že se jí budou všichni smát. Samozřejmě že se najdou lidé, které to pobaví, a právě proto, že je to jedna z věcí, za kterou se ženy stydí, i když není proč, rozhodla se předat svou zkušenost dál.

Danuše netvrdí, že pomůcka vyřeší všechny problémy, ale jí pomáhá. ,,Byla jsem zvyklá žít aktivní život, a když mám možnost kvalitu svého života zlepšit, proč toho nevyužít a nepředat svou zkušenost dalším,“ přiznává. Nakonec by Danuše chtěla něco vzkázat mamince: ,,I když se najde někdo, kdo se mi bude posmívat, já se nebojím říct, že to funguje.“

Danuše a sběratelství

Sběratelství je Danušina vášeň, která souvisí s chatou. Když ji kupovala, pořídila si zároveň i malou zoo. V chatě byl červotoč a sršni, kterých se všichni báli. Na památku likvidace obrovského sršního hnízda si nechala na chatu vyrobit dřevěnou dekoraci sršně. A tím to začalo. Někdo jí dal figurku včely, a najednou jich bylo víc.

Danuše dnes sbírá vše, co vypadá jako včela anebo je v jejím designu, a aby sbírka měla smysl, rozhodla se sbírat věci denní potřeby v designu včely. Je držitelkou českého rekordu a ráda by se pokusila o zapsání rekordu světového.

Více informací o pomůcce Diveen® naleznete na diveen.cz a bbraun.cz.

Děj a události, které se odehrály v tomto konkrétním případě, nelze vztahovat na vlastní zdravotní stav. Pro určení správné diagnózy a možnostech léčby vždy vyhledejte lékaře.

Upozornění

Diveen® je intravaginální zdravotnický prostředek určený pro dospělé ženy starší 18 let s únikem moči, zejména v důsledku stresové nebo smíšené inkontinence moči. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek