Trápení s názvem stresová inkontinence - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Trápení s názvem stresová inkontinence

žena na kole,stomie

Nejčastějším typem nekontrolovatelného úniku moči u žen je stresová inkontinence. Dodejme, že postihuje ženy každého věku, ačkoliv u starších žen je výskyt častější. Název stresová svádí k domněnce, že její příčinou je psychický stres. Není divu, psychický stres dnes ovlivňuje téměř vše, v tomto případě však odborná terminologie označuje stresem náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Za normálních okolností zvýšenému nitrobřišnímu tlaku, který se přenáší i na močový měchýř, močová trubice odolá. Je schopná pevně uzavřít svůj svěrač tak, aby moč nemohla uniknout. V tom jí pomáhají svaly pánevního dna a okolní pojivové tkáně. Právě ochabnutí svalů pánevního dna, například během těhotenství, po porodu a v menopauze, jsou velmi často příčinou stresové inkontinence.

Stresovou inkontinenci dělíme do několika stupňů závažnosti:

  • První stupeň – moč uniká po kapkách při smíchu, kašli, kýchnutí a při zvedání těžkých předmětů. K úniku moči dochází jen občas a v situacích spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Nechtěný únik moči lze často vyřešit jen výměnou spodního prádla.
  • Druhý stupeň – moč uniká i v situacích provázených menším zvýšením nitrobřišního tlaku, například při chůzi po schodech, běhu, rychlejší chůzi nebo při lehčí fyzické práci. K úniku moči dochází několikrát denně i při běžných činnostech, proto je třeba začít používat speciální vložky a omezovat pitný režim. Inkontinence začne ovlivňovat i kvalitu života, protože je nutné omezovat nejrůznější aktivity – sport, práci a společenský život. Obava z nechtěného úniku moči vede často i k odmítání pohlavní styku.
  • Třetí stupeň – k úniku moči dochází již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč uniká téměř neustále, v klidovém stavu, při pomalé chůzi i vleže na lůžku. Při třetím stupni inkontinence se každodenní režim zcela podřizuje inkontinenci. Je potřeba používat objemnější inkontinenční pomůcky, myslet na jejich dostupnost a pravidelnou výměnu a pečovat o pokožku zatíženou inkontinencí.

Velmi málo žen se se svým problémem svěří lékaři. Stresová inkontinence je dokonce považována za něco, co patří k vyššímu věku. Většina seniorek je však dnes aktivních. Chodí do zaměstnání, věnují se sportu či jiným koníčkům, cestují. Začínají si uvědomovat, že inkontinence je nejen zdravotní a hygienický problém, ale i společenský hendikep, se kterým se nechtějí smířit. Je jedině dobře, že se o úniku moči hovoří na veřejnosti. Ženám, které inkontinence trápí, to dává naději, že je možné se úniku moči zbavit. Dozvídají se také o nových řešeních.

Lehčí stupeň inkontinence lze zvládnout pravidelným posilováním svalů pánevního dna případně pomocí nové intravaginální pomůcky Diveen®, se kterou lze fungovat zcela bez inkontinenčních vložek. Všechny stupně inkontinence by měly být vždy konzultovány se specialistou, urologem nebo urogynekologem. Ten může navrhnout i chirurgické řešení, které problém inkontinence zcela vyřeší.

 

Žádná žena nemusí žít s inkontinencí, důležité je vyhledat pomoc včas.